Güneş Enerjisi Nedir ? Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?
2 Eyl, 2019 13:17 tarihinde eklendi

Güneş Enerjisi Nedir ? Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?

Güneş Enerjisi Nedir ? Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?

Güneş Enerjisi Nedir ? Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?

Güneş Enerjisi Nedir ? Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?
Güneş Enerjisi Nedir ? Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?

Güneş enerjisi nedir ? Güneş enerjisinden elektrik üretimi nasıl yapılır ? Zararlı bir gaz salınımı olmaksızın yalnızca güneş ışınlarından faydalanılarak üretilen enerji kaynağına güneş enerjisi denir. Güneş enerjisi solar panel sistemi ya da diğer bir adıyla güneş paneli sistemleriyle elektrik enerjisine çevrilebilir. Bu enerji depolanabilir ve daha sonra kullanılabilir. Güneş enerjisi hem doğaya faydası olan hem de en uygun maliyetli enerji kaynaklarından biridir.

Günümüzde sanayileşen ve artan nüfusun yanı sıra petrol ve doğalgaz kaynaklarının giderek azalması doğal enerji sistemlerine olan ihtiyacı beraberinde getirmektedir. Önümüzdeki 100 yıllık süreçte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara cevap verebilmek adına güneş enerjisi en etkili enerji kaynaklarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Güneş enerjisi, hem maliyetsiz hem de yenilenebilir enerji olarak tüm dünyada enerji ihtiyacına çözüm olabilir. Peki güneşten elde edilebilecek bu  güneş enerjisi nasıl kullanılır ? Güneş enerjisi nasıl depolanır ? Biraz da bunları inceleyelim.

Güneş Enerjisi Nasıl Depolanır ?

Güneş enerjisini depolamanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Öncelikle bu işi profesyonel olarak mı yoksa bireysel çalışmalarınız için mi kullanacağınızı belirlemelisiniz. Birseysel kullanım için güneş panellerinden üreteceğiniz elektrik enerjisini en basit haliyle bir akü üzerinde depolayabilirsiniz. Başta YouTube olmak üzere birçok internet sitesinde akü ile güneş enerjisi depolama hakkında çok fazla kaynak bulunmaktadır. Biz bu işlemlerin nasıl yapılabileceğini sizler için adım adım anlatacağız.

Profesyonel anlamda bir enerji depolamak isterseniz, ki bu durum tesisleşmeye kadar gidiyor. Bu noktada daha farklı ve uzun süreçlere dayanan bir organizasyon şeması çıkarmak ve yapılacak işlemleri adım adım yapmak ve aynı zamanda bu noktada alanında tecrübe sahibi bir ya da birden fazla enerji mühendisi ile çalışmak faydalı olacaktır. Bu makalede dünyanın yükselen yıldız solar güneş panelleri ile profesyonel anlamda da ne gibi işler yapılabilir bu konuda bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda güneş enerjisi sistemlerini kullanarak yapılan çalışmaların örneklerini sunacağız.

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları
Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

Yukarıda solar enerji ile ilgili bilgileri vermiştik. Solar enerjiyi yani güneş enerjisinden dönüştürülen enerjiyi iki farklı şekilde kullanmak mümkündür. Bunlardan ilki termal enerji olarak kullanımı, diğeri ise sıkça duyduğumuz haliyle güneş enerjisi olarak kullanımıdır. Şimdi aklınıza termal enerji ne ki ? sorusu geldi değil mi ? Aslında termal enerjiyi hepimiz duyduk ama nedir deyince çoğumuzun konuyla ilgili olarak edebilecek pek birşeyi yok. Hadi gelin o halde solar enerjiyi yani güneş enerjisini termal enerjiye dönüştürmek ve depolamak nasıl oluyor görelim.

Termal Enerji : Daha çok tuz çözeltisi, parafin, şeker çözeltisi gibi materyallerin depolanması ve bu depolanan enerjinin sıcaklık farkının da kullanılmasıyla genelde konut ısıtmaları için kullanılan enerji çeşididir. Buna en bilinen örnek olarak geçmiş dönemlerde kullandığımız eski güneş enerjisi sistemlerindeki siyah fıçıları verebiliriz. Hatırlarsanız eskiden evlerimizde doğalgaz yoktu. Onun yerine güneşin altına sıcak siyah fıçıları koyar ısıtma sağlardık. Bu termal enerjinin bilinen en ilkel örneklerindendir. Teknoloji geliştikçe bugünkü solar enerji sistemleri de bugünkü hallerine dönüşmüştür. Termal enerjinin kullanım yöntemlerinden en bilinenleri arasında gelen solar duvarlar da sanayi tesislerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Elektrik Enerjisi : Güneş enerjisi ile elektrik üretimi ve depolaması iki farklı yöntemle yapılabilir. Bunları dolaylı yöntem ve doğrudan yöntem olarak sınıflandırabiliriz. Dolaylı yöntem de elektrik ısıl yöntemle elde edilebilirken, doğrudan yöntemde ise güneş enerjisi hiçbir işleme tabii kalmadan, dönüşüm geçirmeden elektrik üretebilmektedir.

Güneş enerjisi ile elektrik nasıl üretilir ? Tüm adımları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *