Green Card Nedir ? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ?
20 Tem, 2019 7:10 tarihinde eklendi

Green Card Nedir ? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Green Card Nedir ? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Green Card Nedir ? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Green Card Nedir ?
Green Card Nedir ?

Green Card Nedir ? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ? Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Bürosu ABD’nin sahip olduğu kültürel çeşitliliği artırmak amacıyla her sene çok sayıda ülkeyi kapsayacak şekilde göçmen vatandaşları kabul etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde göçmen olarak varlık gösterebilmek amacıyla kullanılabilecek seçeneklerden bir tanesi de Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1990 tarihinden beri resmi bir şekilde yürürlükte olan Green Card çekilişine dahil olmaktır. Gerçekleştirilen bu seçenek sayesinde her yıl yaklaşık olarak 55 bin diğer ülke vatandaşları Green Card sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeye hak kazanmaktadırlar.

Dahil olduğu çekiliş içerisinde zafer kazanan kişiler Amerika sınırları içerisinde oturma ve çalışma izni, yani bilinen adıyla Yeşil Card kazanmış olmaktadırlar. Yeşil Card çekilişi içerisinde kazanan kişiler içerisinde yer alınması durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınıza herhangi bir şey olmayacaktır. Kendi ülkeniz içerisinde vatandaşlık durumunu kaybetmezken bu kart sayesinde Amerikan vatandaşlarının faydalandığı birçok haktan faydalanma hakkı sunmaktadır. Green Card elde eden kişiler diledikleri takdirde 5 yıl sonra Amerikan vatandaşı olmak adına başvuru gerçekleştirebilirler.

Eğer öğrenim durumunuz lise ya da lise dengi okul mezunuysanız iş tecrübesi aramayan Green Card başvurusu içerisinde her ülkenin şanslarının eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir şekilde ücret istenmeyen bilgisayar ortamı içerisinde yapılan çekiliş içerisinde sadece çekilişi kazananlara resmi göçmenlik bürosunun web sitesinden kazandıklarına dair haber verilmektedir.

Green Card Avantajları

Green Card kazanmaya hak kazanan bir kişinin eşi ve 21 yaşın altında olan bürün bekar çocukları Amerika Birleşik Devleri içerisinde ömür boyu oturma ve çalışma hakkını elde etmiş olacaklardır.

Green Card almaya hak kazanan bir kişi gideceği ABD içerisinde seçme ve seçilme hakkı hariç bütün hakları elde edeceklerdir.

Green Card sahibi olan kişiler devlet ve özel okullardan burs alarak veya indirimli bir şekilde yararlanarak eğitimlerini devam ettirebilirler. Green Card sahibi olan öğrenciler Amerikan okulları içerisinde indirimli öğrenim görme ve hükümetin imkan sağlamış olduğu burs ve kredileri alma şanslarına da sahip olacaktır.

Bu kart sayesinde ABD içerisinde sürücü belgesi ya da ABD içerisinde bulunan eyaletlere yolculuk gerçekleşme haklarınız bulunmaktadır.

Green Card Çekilişi Hakkında

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir ?
Green Card Başvuru Şartları Nelerdir ?

Green Card’ın ne olduğundan yukarıda detaylı bir şekilde bahsettik. Green Card elde etmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Ancak bilinmekte olan en basit ve ekonomik yolu her yıl ekim ayı içerisinde Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından gerçekleştirilen Green Card çekilişine dahil olmaktır. Öğrenciler için bu çekilişe dahil olmanın çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar içerisinde ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri içerisinde öğrenim ücretleri içerisinde %80’e varan indirimler elde edebilmektedirler. Bunun yanı sıra bu karta sahip olan öğrenciler Amerikan hükümetinin vermiş olduğu burs ve kredileri alma şansına diğerlerine oranla daha yüksek şansa sahiptirler. Eğitiminizin devam ettiği süre zarfı boyunca Green Card’ın sahiplerine sağlamış olduğu çalışma ve oturma izninden yararlanarak hem bir iş bulup çalışabilirsiniz hem de eğitiminize devam edebilirsiniz.

Green Card Prosedürleri

Green Card’a başvuru yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. İlk olarak vermenizi istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde yetkili makama vermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra başvuru işlemleri kesinlikle internet üzerinden gerçekleştirilmelidir. Başvuru süreci kesinlikle yetkili mercilere ulaştırılmalıdır. Green Kart çekilişi için başvuru gerçekleştiren herkes eşit şartlara sahiptir. Detaylı bilgileri Green Kart başvuru sayfaları içerisinde bulabilirsiniz.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir ?

Green Card sahibi olmanın bazı şartları bulunmaktadır. İlk olarak Green Card çekilişine dahil olmak için uygun olan ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Çekilişe katılmak için uygun görülmeyen ülkeler her sene Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından açıklanmaktadır.

Başvuru gerçekleştirecek olan kişiler lise ya da dengi bir eğitim seviyesinden mezun olmaları gerekmektedir. Eğer katılım gerçekleştirecek olan kişi lise ya da dengi bir kurumdan mezun değilse son beş yıl içinde eğitim, tecrübe ya da uzmanlık gerektirmekte bir alan içerisinde en az iki yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Katılımcılar için herhangi bir yaş sınırlaması getirilmemektedir. Kurallar içerisinde yer almasa dahi buraya başvuru yapabilmeniz için 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Çekilişe katılacak olan kişilerden yabancı dil bilme zorunluluğu istenmemektedir. Başvuru gerçekleştirecek olan kişinin bir mal varlığının ya da parasal bakımdan birikimin olması gerekmemektedir. Green Card için gerçekleştirilecek olan başvurular 2005 yılı itibari ile internet üzerinden gerçekleştirilme zorunluluğu getirilmiştir. Evli olan kişiler eğer eşleri adına da bir başvuru gerçekleştirecek olurlarsa kazanma şansları iki kat artacaktır.

Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır ?

Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır ?
Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır ?

Green card için gerçekleştirilmiş olan bütün başvurular Çekiliş Merkezi içerisinde toplanır ve altı coğrafi bölgeye bölünerek numaralandırılır. Çekiliş, başvuru sürecinin bitimi ile beraber bir bilgisayar yardımı ile gerçekleştirilir. Çekilişi gerçekleştirecek olan bilgisayar her bölgeden yapılan başvurular içerisinden rastgele seçimler gerçekleştirir. Çekiliş içerisinde bütün başvuruların eşit bir şansı bulunmaktadır. Bu çekiliş içerisinde galip gelen kişilere ABD Göçmenlik Bürosu posta aracılığı ile bilgi vermez.

Sonuçlar göçmenlik bürosunun resmi internet sitesi üzerinden size özel olarak verilmiş olan Confirmation numarası ile başvuru gerçekleştiren kişi tarafından bizzat kontrol edilmektedir. Eğer çekiliş içerisinde kazanmış olan kişiler içerisinde yer alıyorsanız başvuru dosyası içerisinde evraklarınızı tamamlamak için neler yapmanız gerektiği sizlere İngilizce dili olarak anlatılmaktadır.

Çekiliş sonrasında ise kişilerin Amerika’ya göç etmelerine ya da ABD içerisinde oturma zorunlulukları bulunmamaktadır. Ancak kazanan kişinin Green Card hakkını kaybetmemesi açısından Green Card vizesini aldıktan sonraki süreci takip eden 6 ay içerisinde 1 kez, bunu izleyen yıllar içerisinde yılda minimum 1 kez giriş yapmaları gerekmektedir. Green Card sahibinin giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra ülke içerisinde kalma süresinin herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Çekiliş dışında bazı seçeneklerde bulunmaktadır. Amerika sınırları içerisinde ikamet etmekte olan bir akrabanız size davet göndermesi ya da size iş verecek olan bir işveren varsa Green Card sahibi olma hakkınız bulunmaktadır. Lakin size iş verecek olan kişi kesinlikle size vereceği iş için herhangi bir Amerikan vatandaşını işten çıkarmayacağını kanıtlamalıdır. Yani o işi sadece sizin yapacağınızın kanıtını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde garanti altına alması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *