Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?
14 Ağu, 2019 15:49 tarihinde eklendi

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?

göz altı morlukları, çoğu kişinin yaşadığı cilt problemlerinden birisidir. Gözün altında koyu halkalar olarak kendini gösteren bu problem, estetik açıdan kişiyi rahatsız etmektedir. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan göz altı morlukları, cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkeste görülebilmektedir. Kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun gözükmesine neden olan bu cilt problemi, çoğu zaman endişe edilecek bir sağlık sorununa işaret etmemektedir. göz altı morluklarından kurtulmanın ya da bu can sıkıcı koyu halkaları hafifletmenin bazı yolları vardır. Peki, göz altı morlukları neden oluşur? Nasıl geçer? göz altı morluklarını geçiren bitkisel yöntemler nelerdir? Merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur ?

göz altı morluklarının oluşmasının pek çok farklı nedeni vardır. En çok bilinen nedeni, genetik faktörlerdir. Aile bireylerinde göz altı morlukları yaygın olan bir kişinin, bu sorunu yaşaması kaçınılmaz olmaktadır. Çok uzun süre uykusuz kalmak, yorgunluk, demir eksikliği, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler de, göz altı morluklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak da, göz altı morluklarına zemin hazırlamaktadır. Cilde rengini veren melanin maddesi, güneşe çok maruz kalındığında, daha fazla üretilir. Buda göz altında kararmalara ve mor halkalara sebep olmaktadır. Ayrıca, yaşın artmasıyla birlikte, ciltte meydana gelen deformasyonlar sonucu göz altı morlukları ve koyu halkalar meydana çıkabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Sağlık Sorununa İşaret Olabilir Mi ?

göz altı morlukları, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, çeşitli sağlık sorunlarının da belirtisi olabilmektedir. Sinüzit, burun akıntısı, alerjik hastalıklar, kansızlık gibi problemler, göz altı morluklarının oluşmasına neden olabilmektedir. B, C ve K vitaminlerinin eksikliği de, göz altında koyu halkaların oluşmasının nedenidir. Tedavinin başarılı olabilmesi için, önce göz altındaki koyu halka ve morlukların sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için bir uzmana danışarak, gerekli tahlillerin yapılması, en doğru yöntemdir.

Göz Altı Morluklarından Tamamen Kurtulmak Mümkün mü ?

Bu sorunun cevabı, göz altı morluklarının oluşum nedenine ve kişiye göre değişmektedir. Tedaviden önce, bu cilt probleminin oluşum nedeninin anlaşılması gerekmektedir. Fakat göz altı morlukları, inatçı bir cilt problemidir. Tedavisi, uzun ve zahmetli bir süreç gerektirebilmektedir. Genetik sebeplerle oluşan göz altı morluklarından tamamen kurtulabilmek, genellikle çok zordur. Hücre yenileyici ve kan dolaşımını hızlandırıcı kozmetik ürünler ve bitkisel yöntemlerle, göz altı morluklarının görünürlüğü hafifletilebilir. Yanlış bir beslenme ve vitamin eksikliğinden oluşan göz altı morluklarında, kişi beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli ve vitamin takviyesi yapmalıdır. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak, bol su içmek, kafeini azaltmak, iyi bir uyku düzenine sahip olmak da, göz altı morluklarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Eğer göz altı morluklarının oluşumunda herhangi bir hastalıktan şüphe duyuluyorsa, bir uzmana başvurularak hastalığın tedavisine başlanmalıdır. Hastalığa bağlı göz altı morluklarında, tedaviyle birlikte göz altı morlukları da ortadan kalkmaktadır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Yok Edilir ?
Göz Altı Morlukları Nasıl Yok Edilir ?

Göz Altı Morlukları Nasıl Yok Edilir ?

göz altı morluklarından, bitkisel yöntemler, yaşam tarzındaki değişiklikler ve lazer tedavisi gibi yöntemlerle kurtulmak mümkündür. göz altı morluklarının tedavisinde, göz çevresinin bakımını ihmal etmemek de, önemlidir.

Sigara ve Alkolü Bırakın

Günlük yaşamında, sigara ve alkolü sık tüketen kişiler de, göz altı morluklarının oluşması kaçınılmazdır. Sigara, vücuttaki oksijen miktarının azalmasına ve damarların genişlemesine neden olmaktadır. Bu durum da, göz altı morluklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Sigara ve alkol tüketimini azaltarak, göz altı morluklarının görüntüsünün hafifletilmesi mümkündür.

Kafeini Azaltın

Kafeinin sık tüketimi, vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır. Vücuttaki su oranının azalması, göz altı morluklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kafein tüketimi azaltılmalı ve gün içerisinde sık sık su içilmelidir.

göz altı Morluklarına Bitkisel Çözümler

Evde yapılabilecek doğal maskeler ile göz altı morluklarını hafifletmek ve göz altı morluklarından tamamen kurtulmak mümkündür. Bu maskeler düzenli uygulandığı takdirde, kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu maskelerden en etkilisi, patates maskesidir. Patatesin yatıştırıcı ve iyileştirici etkisi, göz altı morlukları için fayda sağlamaktadır. Rendelenmiş patatesi, göz altına uygulamak, koyu halka ve morluklara iyi gelmektedir. Patatesin suyunu, bir pamuk yardımıyla gözaltlarına uygulamakta, oldukça faydalıdır. Patates gibi, salatalıkta göz altı problemleri olan kişilerin sıkça uyguladığı bir yöntemdir. Kabuklarıyla dilimlenmiş bir salatalığı, gözlerin üzerinde 15 dakika kadar bekletmek, göz altı morluklarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bunlar dışında, gül suyu, çay poşeti ve tatlı badem yağı, göz altı morluklarının tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler arasındadır.

Göz Altı Morluklarına Buz Kompresi

Göz çevresine, haftada 2-3 kez yapılacak buz kompresi, göz altı morluklarının hafiflemesine ve gözlerin dinlenmesine yardımcı olmaktadır. Buz, ciltteki kan dolaşımını arttırarak, cilde faydalı olmaktadır. Bu yüzden, düzenli olarak uygulanan buz terapisi, göz altı morluklarından kurtulmayı ve göz çevresindeki şişkinliklerin inmesini sağlamaktadır.

Göz Altı Morluklarına Mezoterapi

Göz çevresini aydınlatmak ve göz altı morluklarını yok etmek için, mezoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Ağrısız bir yöntem olan mezoterapi, canlandırıcı karışım ve vitaminlerin göz çevresine enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Etkili bir yöntem olan mezoterapi ile, göz altı halka ve morluklarından kurtulmak mümkündür. Önemli olan şey, bu işlemi işinin uzmanı olan bir hekime yaptırmaktır. Mezoterapi, 1 hafta aralıklar ile 4 seans uygulanmakta ve gidişata göre seans sayıları değişmektedir.

Göz Altı Morlukları İçin Lazer Tedavileri

Göz altı morluklarının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise, lazer tedavisidir. Günümüzde sıkça kullanılan fraksiyonel lazerler ile göz çevresini canlandırmak ve koyu halkaların görünümünü azaltmak mümkündür. Lekeyi ve damarlanmayı azaltan, göz çevresinde gençleşme sağlayan lazer yöntemleri, hızlı ve acısız olmasıyla da tercih edilmektedir. Yaklaşık 6 seans kadar uygulanan lazer yönteminin, etkisi kalıcı olmaktadır. Uygun fiyatlı paketlerle satılan lazer uygulamalarının, işinin ehli bir uzman tarafından uygulanması oldukça önemlidir.

Göz Altı Morluklarını Gideren Kremler

Göz altı morluklarının tedavisinde kullanılacak kozmetik ürünleri konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Renklendirmeyi azaltıcı etkisi olan, kan dolaşımını düzenleyen ve içeriğinde K ve C vitamini bulunan kremler tercih edilmelidir. Yanlış kullanılan kozmetik ürünleri, morlukların daha da artmasına ve göz çevresinin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden cilde en uygun kremler tercih edilmeli ve düzenli olarak göz altı bakımı yapılmalıdır. Güneşe çıkmadan önce, gözaltlarına güneş koruyucu kremler uygulanmalı, gün içerisinde cildin nemsiz kalmaması sağlanmalıdır.

Göz Altı Morluğu Oluşmaması İçin Alınacak Önlemler

Göz Altı morluğundan korunmak, alınacak bazı önlemler ile mümkündür. Protein ve vitamin açısından dengeli ve düzenli beslenmek, göz altı morluğunun oluşmaması için en önemli adımdır. Özellikle, günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamak gerekmektedir. Günde en az 8 saat uyumak ve günlük yaşamın getirisi olan stresten kaçınmak da, oldukça önemlidir. Çok sık makyaj yapmak, ciltteki gözeneklerin kapanmasına neden olmakta ve bu durum göz altı morluklarına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden sık yapılan ve ağır makyajlardan kaçınılmalı, makyaj öncesi mutlaka göz çevresi nemlendirilmelidir.

Cilt bakımı rutinine, mutlaka göz altı bakımı da eklenmeli, A,C ve E vitamini içeren göz kremleri düzenli olarak kullanılmalıdır. Göz altı bakımında ve nemlendirilmesinde, bitkisel yöntemlerden de yardım alınmalıdır. Bol su içmeye özen gösterilmeli, sigara, alkol ve kafein tüketimi en aza indirgenmelidir. Ayrıca, televizyon, bilgisayar, telefon ekranı gibi, gözü yoran aktiviteler esnasında, molalar verilerek göz dinlendirilmelidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *