Göğüs Kanseri Belirtileri
17 Eyl, 2019 14:03 tarihinde eklendi

Göğüs Kanseri Belirtileri

Göğüs Kanseri Belirtileri

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir ?
Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Göğüs kanseri belirtileri nelerdir ? Göğüs kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinde ilk sırada yer alır. Erken teşhis ile büyük oranda başarı sağlanır. Meme kanseri süt kanallarında görülen bir kanser türüdür. Süt kanallarını oluşturan hücreler anormal bir şekilde hızla çoğalmaya başlar. Erken teşhis edilmezse hızla çoğalan bu hücreler vücudun başka taraflarına yayılarak diğer organların fonksiyonlarını bozar. Meme kanseri tedavi edilebilir kanserler içinde yer alan bir kanser türüdür. Çok ileri evrelerde vücudun diğer yerlerine yayıldığı için tedavi daha yorucu ve başarısız olabilir.

Göğüs Kanseri Belirtileri

Meme kanserinde ilk belirti meme dokusunda hissedilen sertlik ve şişliktir. Meme derisinin bozulması, memelerde asimetri oluşması, meme başında kanlı akıntı olması, koltuk altında ele gelen kitle meme kanserinin belirtileridir. Meme derisinde kalınlaşma ve renk değişikliği görülür.

Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi

Meme kanserinde kendi kendine meme muayenesi çok büyük önem arz eder. Erken teşhis meme muayenesi ile anlaşılır. Kişi her adet bitiminin beşinci günü banyoda dairesel hareketler ile meme dokusunu kontrol etmelidir. Adet bitiminde yapılmasının nedeni meme dokusunun daha rahat ve gevşek olmasından kaynaklıdır. Zaman içinde kişi kendi meme dokusunu tanıyacak ve en küçük bir değişikliği dahi anında fark edecektir. Meme muayenesi yapıldıktan sonra koltuk altı kontrol edilmeli ve ayna karşısında asimetri olup olmadığına bakılmalıdır.

Kimler Risk Altındadır ?

Meme kanseri genetik geçişi olan bir kanser türüdür. Anne, teyze, kız kardeş ve halada meme kanseri varsa görülme sıklığı çok yükselecektir. BRCA geni meme kanserine neden olan bir gendir. Diğer risk faktörü 50 yaş üzerinde olmaktır. Çok uzun yıllar doğum kontrol ilacı kullanmak da risk faktörüdür. Daha önce herhangi bir nedenle meme dokusuna yapılan biyopsi ve diğer işlemler uzun vadede de risk faktörü olarak kabul edilir. Kişinin daha önce meme kanseri tedavisi görmüş olması kanserin tekrarlaması açısından risk faktörüdür. Erken yaşlarda adet görüp, menopoza geç giren kadınlar da görülebilmektedir. Yaşam şekli, sigara kullanımı tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de önem arz eder. Meme kanserinin büyük bir bölümünde neden bilinmemektedir.

Göğüs Kanseri Nasıl Teşhis Edilir ?

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır. Hastanelere başvuru genelde ele kitle ile olur. Doktor tarafından yapılan muayene ve bazı tetkikler ile teşhis konur. Ultrason, mamografi, MR, biyopsi meme kanserini teşhis etmek için kullanılan yöntemlerdir. Teşhis konar konmaz tedaviye başlamak önemlidir. 40 yaşını geçmiş her kadın yılda bir defa mamografi çektirmelidir. Sağlık bakanlığı kanser tarama programı ile her yıl binlerce kadını taramakta ve erken evrede kanseri yakalamaktadır. 40 yaşın altıda kadınlar için ise meme ultursonu yapılmaktadır. Yapılan tetkikler sonrasında şüpheli bir durum varsa biyopsi alınarak tam teşhis konur.

Göğüs Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ?
Göğüs Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ?

Göğüs Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ?

Meme kanserinde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedavi uygulanır. Meme kanseri çok erken evrede yakalanırsa kanser oluşan doku alınır. Çok daha ileri evrelerde cerrahi tedaviye ek olarak kemoterapi uygulanır. Kişinin bağışıklık sistemi güçlendirilerek, kontrolsüz çoğalan hücrelerin bağışıklık hücreleri tarafından yok edilmesi sağlanır. Kişinin psikolojisi çok önemlidir. Genel cerrahi, onkoloji ve psikiyatri aynı anda tedaviyi planlar ve uygular. Kemoterapi ilaç tedavisi olarak bilinir.

Kanserli hücreleri yok etmek için gerekli bir tedavi şeklidir. Kemoterapi kanserli hücreleri yok ederken sağlıklı hücrelere de zarar verir. Tedavi esnasında kişide mide bulantısı, iştahsızlık, halsizlik, saç dökülmesi görülebilir. Bu etkiler kemoterapiden kaynaklıdır. Artık son çıkan kemoterapi ilaçları ile bu belirtiler büyük oranda yok edilmektedir. Kanser tedavisinde en önemli nokta kişinin bağışıklık sistemini harekete geçirmektir. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile kanserli hücreler yok edilebilir.

Hormon Tedavisi Nedir ?

Özellikle meme kanserinde, kanser hücreleri östrojene karşı çok duyarlıdır. Östrojen ile beslendikleri için vücuttan östrojeni kesmek gerekecektir. Östrojeni uzaklaştıran bu ilaçlar yıllar boyunca kullanılır. İlaç kullanımı meme kanseri tedavisi devam ederken başlar ve bittikten sonra da devam eder. Ara ara yapılan kontrollerde kanserin tekrarlayıp tekrarlamadığına bakılır. Meme kanseri sadece kadınlarda görülmez. Çok sık olmamakla beraber erkeklerde de görülebilir. Meme kanserinin görülme sıklığı her 7 kadından bir tanesidir. Bu oran daha da artmıştır. O yüzden kişilerin bilinçli olması çok önemlidir.

Göğüs Kanseri Sonrasında Yapılan Estetik Operasyonlar

Göğüs kanseri tedavisinde kadının meme dokusu alındığı için, kanser tedavisi sonrasında estetik operasyonlar önemlidir. Tedavi bittikten sonra meme dokusu protezler ile eski haline getirilir. Kişinin ruh sağlığı ve toplumsal rolü için bu uygulama gerekli bir uygulamadır. Meme kanserinden korunmak için her yıl düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekir. Ayrıca düzenli beslenme alışkanlığı edinmek çok önemlidir. Sebze ve meyveden zengin beslenmek, kızartma ve tütsüleme yöntemlerinden uzak durmak çok önemlidir. Spor yapmak ve sporu hayat tarzı haline getirmek çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam ile meme kanseri yüzde 30-40 oranında azaltılabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *