Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?
12 Tem, 2019 7:32 tarihinde eklendi

Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?

Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?

Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?

Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?
Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?

Kosgeb geri ödemesiz hibe kredisi nasıl alınır ? Devlet birçok vatandaşına çeşitli sebepler ile bir takım krediler vermektedir. Bu kredilerin bir kısmı geri ödemesiz hibe kredilerdir. Devlet istihdam sağlanması ve ülkeye katma değer sağlanması bakımından bu tür uygulamaları devreye sokmaktadır. Devlet 2019 yılında da bazı kurumlar aracılığı ile hibe krediler dağıtmaya devam etmektedir. Peki, geri ödemesiz hibe kredisi nasıl alınır ?

Hibe kredileri devletin KOSGEB, İŞ KUR gibi kurumları dağıtmaktadır. Burada bu krediyi alma durumlarına haiz olma şartı aranmaktadır. Bu kurumlar arasından vatandaşlara en büyük imkânı KOSGEB sağlamaktadır. Hibe kredi başvurusu yapmak isteyenlerin ilk uğrayacakları yer burasıdır.

Hibe Kredi Nedir ? Kimlere Verilir ?

Hibe kredi devletin vatandaşlarına çeşitli şartları sağlaması halinde sunmuş olduğu bir destek kredisidir. Kredi isminden de anlaşılacağı gibi her hangi bir ödeme gerektirmeden alınan bir kredidir. Kredinin alınmadan önce ve alındıktan sonra bazı yükümlülükleri vardır.

Hibe kredisinin verilmesinin amacı küçük esnaf olarak tabir edilen esnafın ekonomideki pozisyonunu artırmak, rekabet ortamında küçük esnafın şansını artırmak, girişimci ruh taşıyan vatandaşları desteklemek amacı ile bu kredi verilmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir ?

Geri ödemesiz hibe kredisi nasıl alınır ? Sorusunun devamında bu kredinin başvuru şartları en çok merak edilen konu olmaktadır. Bu kredinin başvuru şartlarını kısaca özetleyecek olursak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak 18 yaşının tamamlamış olmak,

Uygulamalı girişimcilik ile ilgili verilen programı tamamlamak,

Hibe kredisinin istendiği şirketin fiilen açık pozisyonda olması,

Şirketin hâlihazırda vergi levhasının bulunması,

Mevcut şirketin başvuru sahibi tarafından en az yüzde 30 oranında sahip olması,

Şirketin hibe kredi için desteklenen sektörler içerisinde yer alması,

Başvuru yapılan yerin desteklenen bölgeler içerisinde yer alması gerekmektedir.

Hibe Kredi Hangi Sektörlere Verilmektedir ?

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası
Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

Hibe kredisinin hangi sektörlere verileceği resmi gazete ile ilanen bildirilmektedir. Bu sektörleri Bakanlar Kurulu belirlemekte bunun üzerine karar alarak yürürlüğe sokmaktadırlar. Bu listeler genel anlamda belirlenmiş olup alt kollara ayrılmak sureti ile bölünmüştür.

Bu listelere ayrıntılı bir şekilde KOSGEB resmi sitesinden ulaşmak mümkündür. Bu hibe kredisinden yararlana bilmek için hizmet verilmekte olan sektörün bu alt kollardan birisine ait olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra destek alınacak iş yerinin gene yardım edilecek bölgeler içerisinde yer alma şartı bulunmaktadır. Bu yardım bölgeleri resmi gazete ile 6 bölgeye ayrılmış ve yardımlar bu çerçevede yapılmaktadır.

Yardım miktarı bu bölgelere göre verilmektedir. Örneğin 1. Bölgeden yardım talebinde bulunan bir erkek yüzde 60 oranında yardım alabilirken aynı şartlarda bir bayan yüzde 80 oranında yardım alabilmektedir. Bu bölgenin dışındaki bölgelerde kredi talebinde bulunan erkek talep edilen miktarın yüzde 70 oranı ile kredi alabilirken, aynı iş ve bölgedeki kadın girişimci yüzde 90 oranında kredi alabilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

Bu sertifikayı KOSGEB vermektedir. Bu eğitimi almak ücretsizdir. Sertifikayı almak isteyen herkes ilgili kuruma başvuru yaparak rahatlık ile alabilir. Bu eğitimler her zaman yapılmamaktadır. İlgililerin kurumun web sitesini takip ederek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu kursa kayıt olmanın daha pratik bir yöntemi daha bulunmaktadır. E devlet sistemi üzerinden başvuru kolaylık ile yapıla bilmektedir.

KOSGEB girişimci ruhlu insanların gelişmesi adına bazı programlar düzenlemektedir. Bu programlardan biriside girişimci geliştirme destek programıdır. Kurumun vermiş olduğu hibe desteği bu “Girişimci Destekleri” adı altında verilmektedir. 2018 yılı itibari ile verilmiş olan krediler 2019 yılı itibari ile de verilmeye devam edilecektir. 2018 yılında verilenlere ek olarak 360 bin liraya kadar kullanılabilecek kredi vatandaşlara sunulacaktır. Bu yeni kredide de amaç iş yeri olanların iş yerlerini büyütmeleri ve ya iş yeri hiç bulunmayanların iş yeri açmaları üzerinedir.

Bu yeni verilecek olan kredinin ismi “Girişimci Geliştirme Destek Programı” adı altında verilmesi planlanmaktadır. Bu programın vatandaşlara sağlayacağı katkı miktarı girişimcilik seviyelerine göre 60 bin TL ile 360 bin TL arasın da değişmektedir. Bu verilen para aşamalar halinde verilmektedir bu aşamalar;

Kuruluş desteği olarak verilecek tutar girişimcilik seviyelerine göre 5 bin ila 10 bin arası verilmektedir. Bunun devamında işletmenin performansına bakılarak yola devam edilecek rota belirlenir. Her şeyin olması gerektiği gibi gittiğine inanan yetkililer 300 bin liraya kadar makine, yazılım giderleri, kullanılacak malzemeler için kredi serbest bırakılacaktır. Bu son bahsedilen kredinin geri ödemesi bulunmaktadır.

KOSGEB Hibe İçin Nereye Nasıl Başvuru Yapılır ?
KOSGEB Hibe İçin Nereye Nasıl Başvuru Yapılır ?

Girişimcilik Desteği

Bu verilen destek kredisi belli bir kısma kadar hibe belli bir kım ise geri ödemeli olarak planlanarak verilen kredidir. Bu desteğin 50 bin TL olan tutarı devlet tarafından geri ödeme beklenmeksizin verilmektedir. 100 bin TL limite kadar olan kısmı ise bir geri deme planı doğrultusunda vatandaş tarafından ödenecektir.

Bu desteğe şartları haiz olan her vatandaş başvurabilmektedir. Firmanın veya iş yerinin kuruluş aşamasında kurum 18 bin TL civarında bin hibe yapmaktadır. İşletmenin yapacağı giderlere de destek maksadı ile 30 bin TL hibe verilmektedir. Bu miktarların yetersiz olduğu düşünülmesi durumunda uygun ödeme koşulları ile 100 bin TL geri ödemeli kredi talebi yapıla bilmektedir.

KOSGEB Hibe İçin Nereye Nasıl Başvuru Yapılır ?

Kurumun vermiş olduğu hibe kredilere başvuru web üzerinden yapılmaktadır. Kurumun resmi adresi aracılığı ile ilan verilmesinin ardından başvuru formu doldurularak hibe talebi yapılır. Bu başvuru ile beyanname alınır ve gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar bağlı bulunulan KOSGEB müdürlüklerine teslim edilir. Başvuru tamamlanmış olur.

Başvurular tahminen 2 ay içerisinde sonuca ulaşmaktadır. Şartları uygun görülen vatandaşlar davet edilerek prosedür tamamlanır. Kısa bir süre içerisinde bu hibe temin edilir.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *