Genetik Mühendisliği Nedir ? Genetik Mühendisleri Ne iş Yapar ?
14 Kas, 2019 6:18 tarihinde eklendi

Genetik Mühendisliği Nedir ? Genetik Mühendisleri Ne iş Yapar ?

Genetik Mühendisliği Nedir ? Genetik Mühendisleri Ne iş Yapar ?
Genetik Mühendisliği nedir ?
Genetik Mühendisliği nedir ?

Genetik Mühendisliği Nedir ?

Genetik mühendisliği, hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkan bir bilim alanıdır. Türkiye’de de, üniversitelerde, genetik mühendisliği bölümü bulunmakta ve eğitimi verilebilmektedir. Tertipli laboratuvarları ve kullanışlı ekipmanları olan birçok üniversite, sayısız genetik mühendisini, ülkemize kazandırmıştır.

Genetik Nedir ?

Genetik; kalıtım bilimi olarak bilinmektedir. Biyolojinin bir alt dalı olan genetik, canlı organizmalarda kalıtımı ve çeşitliliği incelemektedir. Canlıların sahip olduğu özelliklerin kalıtsal olduğu bilgisiyle, tarih boyu sürekli olarak, canlı özellikleri yenilenmiş ve geliştirilmiştir. Modern genetik bilimi ise, kalıtım biliminin öncüsü olarak bilinen Mendel’in çalışmaları ile birlikte, 19. yüzyıl başlarında kendisini göstermiştir.

Genetik Mühendisliği

Genetik mühendisliği, insan, hayvan gibi canlı organizmaların sahip olduğu genler üzerinde çalışmalar yürütür; bu genleri değiştirmeyi ve geliştirmeyi hedefler. Yapmış olduğu kapsamlı incelemeler ve araştırmalar sayesinde, canlı organizmaların, hayatlarını düzenli bir şekilde idame ettirebilmeleri için gerekli olan genetik düzenlemeleri ve geliştirmeleri gerçekleştirir.

Genetik mühendisleri, canlıların kalıtsal özellikleri üzerine yaptıkları araştırmalar sonucu, insana faydalı olabilecek olanaklar üretmeye çalışır. Genetik mühendisliğinde, DNA klonlama işlemleri ve genetik modifikasyon gibi kavramlarla sık karşılaşılır. Genetik mühendisliği büyük sabır gerektiren bir iştir. Zira araştırmalar veya deneyler 10 yıl kadar dahi sürebilmektedir.

Kimler Genetik Mühendisi Olabilir?

Genetik mühendisi olabilmek için, eğitim veren üniversitenin, 4 yıllık genetik mühendisliği bölümünü lisans başarısıyla bitirmek gereklidir. Genetik mühendisliği oldukça kapsamlı bir bölüm olduğundan dolayı, bütün üniversiteler bu dersi vermemektedir. Türkiye’de kaliteli bir genetik mühendislik eğitimi veren yalnızca birkaç üniversite bulunmaktadır. Ayrıca genetik mühendisliği bölümlerinde yapılan çalışmalar nedeniyle, eğitimi veren okulun, uygun binalara ve laboratuvarlara sahip olması gereklidir.

Genetik Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler
Genetik Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Genetik Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Genetik mühendis olma yolunda aday olan öğrencilerin sahip olması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır. Kişi, bu özelliklere sahip değilse, lisans eğitiminde başarısız olabilir.

Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Analitik düşünebilme kabiliyeti
 • Kompleks kavramları anlayabilme ve yorumlayabilme kabiliyeti
 • Gelişmiş gözlem becerisine sahip olma
 • Takım çalışmalarında uyum sağlayabilme
 • Gelişime daima açık olma
 • Problemlere yanıt bulabilme ve çözüm odaklı çalışabilme
 • Detaylı çalışmalar gerçekleştirebilme
 • İletişime açık ve gerekli iletişim becerilerine sahip olma

Bu özellikler, kişinin, genetik mühendislik adında başarı sergileyebilmesi ve hata yapmaması için önemlidir. Genetik mühendislerinin, herhangi bir aksilik boy gösterdiği takdirde, ciddi davranabilmesi ve işlerine odaklanabilmesi beklenmektedir.

Genetik Mühendisinin Sahip Olduğu Sorumluluklar

Genetik mühendisinin, sahip olması gereken özellikler ile birlikte, birçok sorumluluğu bulunmaktadır.

Bu sorumluluklar şunlardır;

 • Canlı organizmaların kalıtsal özellikleri üzerine çalışmalar yürütme.
 • Kalıtsal hastalıkların tedavisine dair çalışmalar yapmak.
 • Canlı organizmaların DNA’larına dair araştırmalar yapma ve tanı testleri yapmak.
 • Deneylerde kullanılabilecek en yeni teknolojileri araştırmak.
 • Biyomedikal ekipmanları doğru ve düzenli olarak kullanmak.
 • Genetik üzerine çalışan partnerleriyle takım çalışması gerçekleştirmek.
 • Araştırma süreç ve sonuçlarına dair her şeyi belgelemek ve rapor vermek.
 • Araştırma sonuçlarını, bilimsel bir makaleye uyarlayarak yayınlamak.
 • Genç meslektaşlarına yardım etmek ve ışık tutmak.
 • Genetik alanında yeni teknikler ve tedaviler oluşturmaya yönelik çalıştırmaları desteklemek.

Genetik mühendislerinin sahip oldukları sorumlulukların ağır olmasına karşın, bu sorumluluklar genetik alanında başarı elde edilebilmesi için gereklidir.

Genetik Mühendisliğinin Çalışma Alanları

Genetik mühendisleri, genetik biliminin söz konusu olduğu ve gen aktarımına dair tezler yürütüldüğü bütün çalışma alanlarında görev alabilirler. Genetik mühendisleri, 21. yüzyılın biyoloji çağı da olması nedeniyle, artık pek çok alanda görev alabilmektedirler. Genetik mühendisliği teknolojisi, biyoteknolojiye yardım eder ve onu geliştirir.

Genetik mühendisliğin en çok bilinen çalışma alanı, besinler üzerine olanıdır. Genetiği değiştirilmiş besinler, artık pek çok mağazada veya pazarda bulunabiliyor. Bu besinler, orijinal besine oranla çok daha dayanıklı ve sağlıklı olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Ayrıca genetik mühendislik kullanılarak, tarım ürünlerinin büyüme hızları arttırılabiliyor.

Kısaca söylemek gerekirse; genetik mühendisleri tıp, tarım ve hayvancılık gibi canlı organizmaların bahsi geçen pek çok alanda, istenilen verimin alınabilmesi için teknoloji sağlamaktadır. Yani genetik mühendisliği, bütün alanlarda canlıların ve toplumun yaşamını iyileştirmeyi hedefler.

Genetik Mühendislerinin Çalıştıkları Ortamlar
Genetik Mühendislerinin Çalıştıkları Ortamlar

Genetik Mühendislerin Çalıştıkları Ortamlar

Genetik mühendislerinin çalışma ortamları laboratuvarlar veya hastanelerdir. Genetik mühendislerin yaptıkları tüm çalışmaların ve araştırmaların, steril bir ortamda, teknik alet ve ekipmanların olduğu bir ortamda gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Böylelikle tehlike veya herhangi bir ihlal söz konusu olmaktan uzaklaşır.

Bu araştırmalar uzun sürebileceği için, genetik mühendislerin, çalıştıkları laboratuvarları evleri olarak görebilmeleri gerekmektedir. Bu yüzden genetik mühendisleri, laboratuvarlarda gerekli aksiyonlara katılabilmeli ve laboratuvar şartlarına, kurallarına uyum sağlayabilmelidirler.

Tarihte Genetik Mühendislik Örnekleri

Modern genetik bilimin başladığı 19. yüzyıldan bu yana, genetik mühendislik sayesinde sayısız genetik hastalığın tedavisi sağlanmış ve insanlar, sağlıklı bir yaşama kavuşturulmuştur. Genetik mühendisliğin ilk adımları, 1973 yılında, ilk kez bir bakteri organizması değiştirildiği vakit atılan adımlardır.

Daha sonra aynı teknik, 1974 yılında bir fareye uygulandı. Bunlardan sonra 1988 yılında, ilk, kanser geni transferi gerçekleştirildi. 1994 yılında da, ilk genetiği değiştirilmiş besin (GDO’lu besin) üretildi. Tabii, genetik mühendislik adı altında yürütülen tüm araştırmaların ve deneylerin sıralanmasının imkanı yok. Zira sayısız deneye imza atmış olan bu bilim dalı, yıllardır, insan hayatını kolaylaştırabilme adına çalışmalarını sürdürüyor.

Genetik Mühendisliğinin Hayatımıza Kattıkları

Genetik mühendislik, insan hayatına en büyük katkıları yapan bilim dallarından biridir. Genetik mühendisliği biliminin en büyük katkısı, şüphesiz tıbba yaptığı yardımlardır. Olası hastalıkları önlemede ve hastalık tedavilerinde her türlü kolaylığı yaratan genetik mühendisliği, aynı zamanda, günlük hayatta kullanıyor olduğumuz besinlerde de karşımıza çıkmaktadır.

GDO’lu besin hepimizin bildiği bir terim. Genetiği değiştirilmiş organizmalar yardımıyla, yalnızca laboratuvar ortamında üretimi sağlanabilen bu besinler; hem daha hızlı olgunlaşıyor, hem de daha fazla kokuya ve tada sahip oluyor. Genetiği değiştirilmiş besinlerin, insan yaşamına zararları tartışılıyor olsa da, genellikle bu ürünler tercih ediliyor. Ürünlerin genetikleri değiştirilerek besinler, daha dayanıklı, besin değeri daha yüksek, böceklere ve hastalıklara karşı dirençli hale getiriliyor.

Böylelikle ürün hasadından daha fazla verim elde edilmesiyle birlikte, ürünlerden, daha fazla tat ve besin değeri alınabiliyor. Ancak hayatın her alanında kullanılsa da kimi zaman, bu besinlerin kullanımı, alerji ve benzeri hastalıklara yol açabiliyor. Tercih etmeyen kişilerin, tercih etmeme nedenlerinin en başında da, GDO’lu ürünlerin, hormonsal dengeyi bozması geldiği söylenebilir.

Genetik Mühendisliğinin Önemi

Genetik mühendisliği, insan hayatını kolaylaştırıcı bir unsur olarak büyük önem arz etmektedir. Kalıtsal hastalıkları önleyerek sayısız kişinin hayatını kurtaran bu bilim dalı, devam ettirmekte olduğu çalışmalarla birlikte, insan hayatını çok daha fazla kolaylaştırabilme imkanına sahip olacak.

Genetik mühendislik sayesinde, genetiği değiştirilmiş organizmalar aracılığıyla üretilen besinlerin üzerinde çalışmalar geliştirilerek, bu besinler sorunsuz hale getirilebilecek ve besin kıtlığının önüne geçilebilecek. Dünya üzerinde pek çok yer, nüfus yoğunluğu nedeniyle bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Genetik mühendisliği bu alanda yapmış olduğu çalışmalarla bunun engellenmesini sağlayabilir ve daha pek çok alanda yürüttüğü çalışmalar neticesinde, insan hayatını kolaylaştırabilir.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *