Frida Kahlo ve En Güzel Eserleri
3 Tem, 2019 8:51 tarihinde eklendi

Frida Kahlo ve En Güzel Eserleri

Frida Kahlo ve En Güzel Eserleri

Frida Kahlo ve En Güzel Eserleri

O Frida Kahlo Üzerine çok tartışılan, çok konuşulan bir kadın. Dünyanın bugün hemen her yerinde en önemli pop figürlerinden bir tanesi.  Kült bir kavram haline geldiğini söylemek mümkün. Farklı sinemacıların onun yaşamını anlatan filmleri var. Adına yazılan çokça makale var. Tüm bunların yanında hemen her gün dünyanın neredeyse bir yerinde adına yazılan kitaplar var. Küpesi, kolyesi ile çok ciddi bir Pazar olduğu da açık.

Kendini Frida Kahlo ile özdeşleştiren kadınlar, genç kızlar var. Kısacık yaşamına çok şey sığdıran bir kadın o. Belki onun bu derece sevilmesinde kendi olması, acıları ile yüzleşmesi, ölene kadar pes etmemesi gibi olgular da var. Ama kendisini sadece bir pop figüre indirgemek pek de adil değil. Çünkü kendisinin bir yaşam felsefesi var. Çok da başarılı bir ressam. Son derece kendisine has bir çizgisi var. Herhangi bir ressama benzemeyen, kendi gibi olan eserleri var ve bu eserlerin her birinin de bir hikayesi. Tüm eserleri kendi yaşanmışlıklarından ortaya çıkan çalışmalar.

İşte o eserler ve öyküleri.

Kesilmiş Saçlı Otoportre – (Self-portrait with Cropped Hair)

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Geçirdiği o trafik kazası sonucu baştan başa değişen bir yaşamı var Frida Kahlo’nun. Geçirdiği ameliyatlar, aylarca yatağa bağlı kaldığı ve sağlıklı olabilmesi için korse taktığı dönemler. İşte bu yüzden de kimi zaman tavanda duran aynaya bakarak da resim yapan tutkulu bir kadın var karşımızda. Eserlerinden bir tanesi de içlerinde en meşhurlarından bir tanesi olan iskemle de kısacık saçları ile oturduğu kendi tablosudur. Bu tablonun ise oldukça ilginç bir öyküsü var. Yaşamının en büyük aşkı hocası da olan ünlü ressam Diego isimli kocasıdır. Ölene kadar inişli çıkışlı devam eden tutkulu aşklarında aralarda ihanetler de olmuştur. Nitekim ilk ihanet kocasından gelir. Kız kardeşi ile beraber olur. Bunun üzerine Frida Kahlo saçlarını keser ve kendi portresini yapar. Bu eser kocasının ona olan ihanetine bir tür göndermedir. Zira Frida Kahlo kendisine has kaşları ve saçları ile adeta bu alanda da bir moda ikonudur. Ve bu ihanetten sonra saçlarını keserek içindeki acıyı resme vurur.

İki Frida – (The Two Fridas)

Yine bir kendi tablosu var karşımızda. Bu sefer eserin adından da anlaşılacağı üzere çalışmada iki adet Frida Kahlo var karşımızda. Sanatçının ressamlığında adeta ustalık dönemine gelen bu eserinin de kendi içinde bir öyküsü var. Burada ressam eşinin kendisine yaşattığı ihanet sonucunda ondan ayrılır. Dünyanın değişik yerlerine gider. Sergiler açar. Burada yapılan betimlemede kendisini iki farklı Frida Kahlo olarak konumlar. Öyle görür. Bir tanesi Avrupalı olan modern bir Frida diğeri Meksikalı olan Frida Kahlo’dur. İki Frida birbirine damarlar ile bağlanır iken damarın ucunda kocasının çocukluk resmi olması eşini çocuğu gibi gördüğüne dair bir göndermedir. Unutamadığını da ifade eden bir başka gerçektir.

Alejandro Gomez Arias Portresi – (Portrait of Alejandro Gomez Arias)

Alejandro Gomez Arias Portresi
Alejandro Gomez Arias Portresi

Frida Kahlo’nun öyküsünün başladığı yer tam da bu noktadır. Bütün kırılganlıklarının başladığı eserde yer alan bu adam. Alejandro Gomez Arias portresi ressamın diğer çalışmalarına benzemez. Son derece klasik bir portre bu. Burada yer alan kişi, kendisi ile birlikte kaza geçiren okul arkadaşıdır. Kendisi kazadan ciddi yaralar, kırıklar alsa da Alejandro Gomez Arias son derece hafif bir biçimde kurtulmuştur. O dönem sevgili olmalarına rağmen, bu olaydan sonra Alejandro Gomez Arias yurt dışına gider. Bir süre mektuplaşmalarına Frida’yı terk eder. Kendisi de onun için bu eseri yapar.

Frida ve Diego Rivera – (Frieda and Diego Rivera)

Ve işte o eser. Muhteşem bir aşk. Zor günlerimde yanımda olmadığın için vazgeçtim senden diyen Frida Kahlo eşi ile kendisinin portresini bu şekilde yapmıştır. İkisi de bu eserde ayaktadır. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen bu evliliği yapan Frida Kahlo kendi düğün günlerini bu resme yansıtmıştır. Ama arada yaşananlar ne olursa olsun Frida son nefesini eşinin yanında vermiştir.

Henry Ford Hastanesi – (Hospital Henry Ford)

Her kadın gibi Frida Kahlo da anne olmak istemiştir. Ama geçirdiği kaza nedeniyle doktorlar buna çok olasılık vermemiştir. Lakin iki kere hamile kalan Frida Kahlo bu süreçlerini resimlerine yansıtır ki, bu ilk eserdir. Burada kocasının istememesine rağmen kaldığı hastanede, yaptığı düşük ve buna dair hislerini sürreal bir gerçeklikle yansıtır. Acısını en net biçimde dışa vurduğu eserlerden bir tanesidir.

Frida ve Sezaryen Operasyonu – (Frida and Caesarean Operation)

İki kere hamile kalan Frida Kahlo ikinci bebeğini de kaybetmiştir. Bu eserde 3 aylık hamile iken yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle bebeğini operasyon ile aldırmasını resmeder. Ama bu çalışma diğerine göre biraz daha farklıdır. Yine sürrealist bir çalışmadır. Ama diğer resme göre, daha az rengin kullanıldığı acının daha yalın ifade edildiği bir yapıttır.

Umutsuz – (Without Hope)

Cristina Portesi Ablam
Cristina Portesi Ablam

Frida Kahlo’nun yaşamına bakıldığında çocukluğundan itibaren derin travmalar görülür. Çocukluğunda geçirdiği çocuk felci ve akabinde o trafik kazası. Uzun bir dönem yatağa bağlı olan sanatçı bu eserde kendi yatak düzeninin resmini yapmıştır. Burada olan her şey kendi yatağında olan düzenek ile birebir aynıdır. Kendisi bir süre yaşamını bu şekilde sürdürmüştür. Eserde görülen tavandan sarkan sakatatlar, iyileşmek için yediği besin maddeleridir.

Cristina Portesi Ablam – (Portrait Of Cristina My Sister)

Ve kız kardeşinin portresi. Kendisine büyük acılar yaşatan olabildiğine güzel olan kız kardeşini beyaz giysiler içinde 1928 yılında bu çalışmasında resmetmiştir.  Diğer resimleri ile kıyaslandığında en sade, en yalın olan çalışmaları arasındadır. Ressamın bu çalışmasında beyazdan yola çıkarak saflığı simgelemek istediğini resim otoritelerince düşünülür. Sonuçta o kız kardeşidir.

Eklemek istedikleriniz için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *