Fobofobi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkar ? Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?
28 Tem, 2020 12:38 tarihinde eklendi

Fobofobi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkar ? Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?

Fobofobi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkar ? Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?

Fobofobi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkar ? Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?

Fobofobi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkar ? Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?
Fobofobi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkar ? Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?

Fizyolojik uyaranların etkisiyle oluşan irrasyonel korkulara fobi dendiğini hepimiz biliyoruz. Peki fobofobi nedir ? Fobofobi için fobo kelimesinden üretilmiş yeni bir kelime diyebilir miyiz ? Bildiğinz üzere fobi kelimesinin kökeni de Yunanca korkmak ya da kaçmak anlamlarına gelen Phobos kelimesinden gelir. Dilerseniz gelin hep birlikte fobofobi’nin ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını ve gündelik yaşamımızı da nasıl etkilediğini hep beraber görelim.

Fobofobi Nedir ?

Fobofobi’nin tam karşılığı korkularından da korkmak anlamına gelir. Bu durum panik atak sahiplerinde ya da anksiyete bozukluğu olan kişilerde sıkça görülür. Fobofobi tek bir korkuyla ortaya çıkmaktan öte birden fazla korku halinde ortaya çıkabilir, bunlara yükseklik korkusu, ölüm korkusu, böcek korkusu vs. örnek olarak  gösterilebilir.

Fobofobi Nasıl ve Neden Ortaya Çıkar ?

Bazı insanlar normal insanlardan farklı olarak birden fazla korku içinde olabiliyor. Bu korkular akla sıklıkla geldiğinde daha gergin bir ruh haline bürünebiliyor. Bu gergin ruh haline ilerleyen süreçte tedavi edilmediği zaman şizofreniye dahi yol açabiliyor. Aynı şekilde uyku ve yemek düzenini de ciddi bir şekilde olumsuz etkiliyor. Bu hususlar histerik birtakım panik bozukluğuna da yol açıyor. Fobofobi’nin ortaya çıkmasına bazen bir trafik kazası, bazen bir yaralanma bazen de bir vitamin eksikliği neden olabiliyor. Fobofobi genellikle yetişkin sayılabilecek 30 yaş ve üstü insanlarda görülmektedir. Bu durum bireylerin kişisel özelliklerine, kültürel yapılarına ve yaşadıkları ortamlara göre de korku ataklarının gelişmesine yol açabilmektedir.

Fobofobi’nin ortaya çıkması geçmişten gelen bir travmanın sonucu olarak da bazı durumlarda ortaya çıkabiliyor. Geçmişte yaşanan travmalar kişide hassaslığı artırabiliyor ve dolayısıyla fobinin de ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Fobofobi Gündelik Yaşamı Nasıl Etkiler ?

 Fobofobi sahibi olduğunuzu anlamanız başlarda pek mümkün olmayabilir. Zira bu sıklıkla herkesin başına gelen bir problem değildir. Fakat geçmişte yaptığınız eylemlerden ya da eğlenceli işlerden sıkılmaya başlamışsanız fobofobi sahibi olabilirsiniz. Fobofobi sahipleri artan endişelerinden ötürü sıklıkla kendilerinin güvende olmadığını düşünmeye başlar. Fobofobi’nin semptomlarını da şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Endişeli ruh hali
 • Sürekli ortaya çıkan migren ağrıları
 • Sürekli ve hızlı nefes alıp vermek
 • Hiçbir sorun olmamasına karşın miğde bulantısı ve baş dönmesi
 • Anlık geçişli ruh halleri
 • Takıntı halini almış düşünceler
 • Ağız kuruluğu
 • Sıcaklığın normal olduğu bir ortamda birden ortaya çıkan aşırı terleme durumu
 • Dikkat dağınıklığı
 • Odaklanma problemi
 • Aşırı gerginlik
 • Kalp çarpıntıları
 • Ağlamak

Fobofobi kaygıların yoğun olduğu ve semptomlar etkisini gösterdikten sonra içinden çıkılması çok güç bir hâl alan ruh hali olarak görülebilir. Bu reaksiyonu gün içinde neyin tetiklediğini anlamak pek mümkün olmayabilir. Fobofobi tedavi edilmediği takdirde uyuşturucu madde bağımlılığına ya da intihar teşebbüsü gibi birçok eyleme neden olabilir. Dolayısıyla fobofobi sahibi olduğu düşünülen kişilerin mutlak suretle bir uzman doktordan yardım alması gerekmektedir.

Normal Fobi ile Fobofobi Nasıl Ayırt Edilir ?

İnsanlar olarak her birimizin belirli konularda korkuları elbette vardır. Bir tehdit unsuru karşısında endişe yaratan ruh halimizin bu durumu duygusal bir tepkime olarak ortaya çıkar. Normal fobi ile fobofobiyi ayırt etmenin en kolay yolu şudur. Şayet fobiniz hayatınızda saplantılı hale gelecek şekilde bir etki etmiyorsa günlük yaşamınıza, o fobi normal bir fobidir. Fakat fobi sizi hayatınızda endişelendirmeye ve günlük hayatınızı tehdit etmeye devam ediyorsa o fobi fobofobidir ve mutlak suretle alanında uzman bir hekim ile görüşmeniz gerekmektedir.

Daha fazla bilimsel araştırma için BİLİM kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *