Floransa Gezilecek Yerler Listesi
31 Tem, 2019 6:41 tarihinde eklendi

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa, İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biridir. Avrupa turu yapmak isteyenler için Floransa gezilecek yerler listesi oldukça zengindir. Köklü bir tarihe, nefes kesici mimarı yapıya sahip bir şehirdir. 14. yüzyılda şehre sahip olan Medici Ailesinin etkileri ile dünyanın başlıca tatil ve kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir. Açık hava müzesi gibi olan şehirde gezilecek çok fazla dini tarihi ve mimarı güzellik mevcuttur. Şehirde, İngilizce rehberler eşliğinde günlük turlar düzenlenmektedir. Bu turlar ile şehri baştan sona gezebilirsiniz.

 1. Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa Gezilecek Yerler : Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)
Floransa Gezilecek Yerler : Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Signoria Meydanı, Rönesans’ı başlatan gezginlerin, seyahatnamelerine ekledikleri bir açık hava müzesidir. Dünya çapında ünü olan birçok heykeltıraşın eserlerinin sergilendiği meydan, Uffizi Galerisi ve Palazzo Vecchio gibi kentin iki önemli yapısına ev sahipliği yapıyor. Heykeller arasında Michelangelo’nun Davud’u büyük bir üne sahiptir. 400 yıl boyunca meydanda sergilenmiş olan bu eser, zarar görmemesi adına daha sonra, Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi’ne taşınmıştır.

Meydanda bulunan ve Banadelli tarafından yapılan Herkül, Cacus ve Neptün Çeşmesi heykelleri de, dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz bir eşsiz güzelliğe sahiptir. Meydan 18. yüzyıldan itibaren, açık hava müzesine çevrilmiştir. Meydanda bulunan birçok heykel, zarar görmemesi adına kopyası ile değiştirilmiştir. Eserlerin orjinallerinin sergilendiği müzeler de Floransa’da olduğundan, istediğiniz zaman orijinallerini görmeye gidebilirsiniz.

 1. Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Şehrin en ünlü ve en büyük dini yapısı Floransa Katedrali’dir. Katedral 1296-1436 yılları içinde inşa edilmiştir. İnşaatında, Arnolfo di Cambio, Gitto, Giovanni di Lapo Ghidi ve Filippo Brunelleschi önemli mimarlar görev almıştır. Boyutu ve yapılma tekniği ile görenlerde büyük hayranlık uyandıran devasa bir eserdir, kubbeyi bitirebilmek adına mimarlar birçok alet geliştirmek zorunda kalmıştır. Görkemli kubbenin en dikkat çeken kısmı ise, iç kısmında yer alan freskleridir. Fresk, dini içeriklerin tasvir edilmesi anlamına gelir. Freskler içinde kıyamet günü freski başarılı bir şekilde tasvir edilmiş ve beğeni kazanmıştır. İç kışımda görenleri büyüleyen bir mozaik çalışmada yapılmıştır. Bu katedral Floransa ve dünya için ayrı bir öneme sahip olduğundan, Floransa’ya gelen bütün ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Gideceğiniz yerler arasında katedral yer alıyorsa, uzun bilet kuyrukları ve sıralardan muaf olmak adına biletlerinizi önceden alabilirsiniz. Özellikle rehberle gezilmesi gereken bir eser olduğundan, tur ile katılmanız daha çok bilgi almanızı sağlar.

 1. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio

Medici Ailesi seyahatlerini, halka görünmeden yapmak istediği için 1345 yılında inşa edilmiş bir köprüdür. Ponte Veccihio köprüsü, ziyaretçilerine, şehrin panoramik manzarasını ve şehirde alışveriş fırsatı sunuyor. 2. dünya savaşı esnasında Floransa’nın yıkılmayan tek köprüsü olma unvanını da taşıyor. Arno Nehri üzerine inşa edilen en eski köprüdür. Orta çağ döneminden kalan köprü, ilk etapta tabakhane ve demir atölyelerine ev sahipliği yapıyormuş, günümüzde ise mücevher satan işletmelere bünyesinde yer veriyor. Tarihi köprü üzerinde, hem gezebilir hem de mücevher alışverişi yapabilirsiniz.

 

 

 1. Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi

1560-1580 yılları arasında Dük 1. Cosima için Mimar Giorgio Vasari tarafından yapılmıştır. O yıllarda çalışma ofisi olarak hizmet veren bina, şuanda bir galeriye ev sahipliği yapıyor. Erken rönasans, gotik, yüksek rönasans ve maniyerizm akımlarından esinlenilmiş eserler sergileniyor. Galeride Botticelli ve Leonardo da Vinci gibi büyük ressamların eserlerini görebilirsiniz. Tarihe büyük izler bırakmış Medici Ailesi’nin koleksiyonları da bu galeri de sergileniyor. Yine Floransa’nın en önemli sanat merkezlerinden biri olan galeriye, girişte uzun bilet kuyrukları olabileceğinden biletinizi erken almanız önem arz ediyor.

 

 1. Piazzale Michelangelo

Floransa Gezilecek Yerler : Piazzale Michelangelo
Floransa Gezilecek Yerler : Piazzale Michelangelo

Floransa’da gezdiğiniz yerler arasında belki de favoriniz olacak bir yerdir. Piazzale Michelangelo üzerinden Şehri ve Arno nehrini, seyredebilirsiniz. İsmini Michelangelo’nun eserlerinin sergileneceği müzeye ev sahipliği yapacağı için almıştır fakat şuanda bu çalışma rafa kaldırılmıştır. Bu meydanın manzarasında, Arno Nehri, Ponte Vecchio, Duomo Katedrali, Santa Croce Kilisesi ve Palazzo Vecchio Meydan’ı bulunuyor. Meydan ziyaretçilerine, hediyelik eşya dükkanları bol olduğu için güzel bir alışveriş yapma imkanı sağlıyor. Meydan, Ponte Vecchio Köprüsü’ne 15 dakika yürüme mesafesinde olduğu için iki noktayı bir kaç saat içerisinde gezebilirsiniz.

 

 1. Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası
Santa Croce Bazilikası

 

Dini içerikli çalışma ve eserlere ev sahipliği yapan bir binadır. Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi dünya tarihinin en önemli isimlerinin anıt mezarının bulunduğu yerdir. 13. yüzyılda inşa edilmiş olan yapının içerisinde Aziz Francis ile Aziz John’un tasvirinin olduğu ünlü Bardi ve Peruzzi şapellerini ve Gaddi “Kutsal Hacın Hikâyesi” tasviri eserlerini bulabilirsiniz.

 

 

 

 1. Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Pitti sarayı, Pitti ailesi için 1457 yılında inşa edilmiştir. Arno nehrinin güneyinde yer alan yapı Brunelleschi tarafından tasarlanmıştır. 16 yüzyılda, bölgenin sahibi olan Medici Ailesi tarafından satın alınmış ve 18. yüzyılda Napolyon hükümet üssü olarak kullanılmıştır. 19 yüzyılda ise halka açılan görkemli yapının içerisinde Barok ve Rönesans stili eserler sergileniyor. Birçok odasında göz alıcı freskler süslü sarayın içerisinde modern bir sanat galerisi de vardır. Geçmişte, kraliyet ailesine de ev sahipliği yapmış olan sarayın içerisinde porselen ve kostüm müzesi de bulunuyor. Sarayın arka tarafında ise, görkemli Boboli Bahçeleri ziyaretçilerini bekliyor.

 

 1. Mercato Centrale

Mercato Centrale
Mercato Centrale

Dini yapılarının ve mimari güzelliklerinin yanı sıra, alışveriş merkezleri ile de ünlü olan şehir, Mercato Centrale ile ziyaretçilerine gastronomi zenginliklerini gösteriyor. Floransa’nın merkez çarşısı olan yer 2 bölümden oluşuyor. Açık kısmında deri, giyim, çanak çömlek ve giysi alışverişi yapabilir, sevdiklerine ve kendinize Floransa’yı hatırlatacak hediyeler alabilirsiniz.

Kapalı bölümde ise yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz.

 

 

 1. Bargello

Bargello
Bargello

Floransa’nın en eski devlet binasıdır. Bir dönem hapishane görevi de gören yapı, 1255 yılında inşa edilmiş tarihi bir eserdir. Mimari özellikleri ile göz dolduran yapıda Michelangelo’nun Bacchus heykeli, Pitti Tonda rölyefi, Brutus büstü ve Apollo heykelini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 1. Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica
Piazza della Repubblica

Roma imparatorluğu zamanından bu yana Floransa’nın merkezidir. Floransa’nın siyasi ve ticari kalbi olan merkez aynı zamanda Floransa’nın en lüks yeridir. Etrafı restoranlar ile çevirili olan merkezin ortasında, birde tarihi atlıkarınca bulunuyor. Kent dokusunu hissetmek ve fotoğraf çekimi için muhteşem bir alandır. Gün içinde çok kalabalık olduğu için fotoğraf çekimi isterseniz, günün erken saatlerinde gitmeniz avantaj sağlayacaktır.

 

 1. Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto)

Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)
Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

 

 

Çan kulesi, kentin simgeleri arasındadır. Floransa katedralinin yanında yer alan yapı, 1359 yılında tamamlanmıştır. Yaklaşık 85 metre uzunluğunda olan yapı, tarihi taş merdivenleri ve üst katındaki şehir manzarası ile tanınıyor. Kule içerisinde ise Pisano ve Robbia eserlerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 1. Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)
Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Dini güzelliklerinin yanı sıra mimari özellikleriyle de dikkat çeken şehrin, tarihi vaftizhanesidir. 1059-1128 yılları arasında inşa edilmiş bir yapıdır. Katoliklerin vaftiz inançları için inşa edilmiş dini bir ibadethanedir. İç ve dış mimarisinde kullanılan mozaikler dikkat çekicidir. Vaftizhaneye ün kazandıran ise kapılarıdır. Sekizgen şekilli kapılardan güneyde bulunanlar Pisono tarafından yapılmıştır. O dönemde düzenlenmiş bir yarışma sonucu geriye kalan tüm düzenlemeleri yarışmayı kazanan Ghiberti yapmıştır. Cennet kapıları olarak bilinen yapıların üzerinde incirden tasvirlerde mevcuttur. Floransa şehri dini mimarı ve tarihi birçok esere ev sahipliği yapıyor. Şehirde günlerce görülecek, tarihi ve mimari eserler var. Tümü farklı konu ve hikayelere sahip bu eserleri, rehber yardımı ile gezmeniz Floransa tarihi ve mimarisi ile ilgili daha detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır.

Ekleme istekleriniz için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *