Erkeklerin Ayakta İşemesi Prostata Neden Olur Mu ?
12 Haz, 2020 6:48 tarihinde eklendi

Erkeklerin Ayakta İşemesi Prostata Neden Olur Mu ?

Erkeklerin Ayakta İşemesi Prostata Neden Olur Mu ?

Erkeklerin Ayakta İşemesi Prostata Neden Olur Mu ?

Erkeklerin ayakta işemesi prostata neden olur mu ? Erkek ve kadınların kendi özel organlarına göre farklılık gösteren birtakım hastalıkları vardır. Organlar çoğunlukla da üreme veya boşaltım sisteminde farklılık gösterdiği için iki cinsin kendine özgü hastalıkları bu sistemlerden ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlardan farklı olarak görülen bu hastalıklardan biri de prostattır.

Erkeklerin Ayakta İşemesi Prostata Neden Olur Mu ?
Erkeklerin Ayakta İşemesi Prostata Neden Olur Mu ?

Prostat bezi normal bir organken bazı erkeklerde büyüme yapabilir, bezde tümör oluşabilir. İyi veya kötü huylu olabilir. Erkekler genelde 50 yaşından sonra prostat problemi yaşar ancak nadirde olsa bazı faktörlerden dolayı erken yaşta da sorun olduğu görülebilir. Hastalığın tanısını, muayenesini ve tedavisini yapacak olan bölüm ise Üroloji bölümüdür.

Prostat Hastalıkları Neden Görülür ?

Çoğu erkeğin veya erkek çocuğu yetiştiren annelerin merak ettiği sorulardan biri de erkeklerin ayakta işemesi prostata neden olur mu? Sorusudur. Ayakta işemek hijyen açısından uygun görülmese de erkekler bu pozisyonda rahat ettiği için genelde ayakta işemeyi tercih eder. Ancak ayakta işerken acaba prostat olur muyum soru işaretleri de akıllarını kurcalar.

Ayakta işemenin prostat bezi büyümesi, prostat kanseri veya prostat tümörü oluşumu ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır. Yapılan ürolojik araştırmalar ile oturarak veya ayakta işemenin prostat hastalıklarının direkt nedeni olmadığı görülmektedir. Ancak eğer yaşlı kişiler prostata yakalanmışsa bu hastalık boyunca oturarak işemeleri onları ağrıdan ve işeme zorluklarından kurtarmaktadır.

Prostat Hastalıklarının Tanısı Nasıl Koyulur ?

Prostat hastalıkları oldukça ciddi boyuta ulaşabilir. Bu nedenle erken tanı koyarak tedaviyi erken başlatmak gerekir.

Bazen tanıyı koymak için birden fazla belirtiye ihtiyaç duyulabilir;

 • İdrarda ya da meni de kan olması
 • Boşalma esnasında sancı çekme
 • İdrara çıkamama
 • Sık işeme ihtiyacı
 • Kalça, kasık, bel, bacak veya sırtta ağrı
 • İdrarı tutmada zorluk ve idrar sıkışıklığı
 • Kesikli ve zayıf idrar
 • İşemeye başlamada veya sonlandırmada güçlük
 • Gece sık idrara gitme
 • Mesaneyi tam boşaltamama hissi
 • İdrar yaptıktan sonra damlamanın devam etmesi

Gibi birçok belirti prostat hastalığının olduğunun göstergesidir. Ancak hangi hastalığın olduğu bu belirtilerle anlaşılmayacağı için üroloji uzmanının muayene etmesi, birtakım testleri uygulaması gerekebilir.

Parmakla prostat muayenesi, idrar analizi, radyolojik görüntülemeler, Prostat Spesifik Antijen Testi, Prostat Biyopsisi ile tanı koyulabilir. conucunda prostat iltihabı, prostat büyümesi ya da prostat kanseri teşhisleri koyulur.

Prostat Hastalıkları Tedavisi

Prostat hastalıklarının tedavisi hastalığa ve kişiye göre değişiklik gösterir. Prostat büyümesi en sık görülen hastalıklardan biridir. Genelde enfeksiyon belirtileri ya da diğer böbrek rahatsızlıkları ile görülebilir. Mutlaka altta yatan nedene de bakılmalıdır.

Erkeklerin ayakta işemesi prostata neden olur mu ?

Soruları sorulsa da ayakta işemenin bu hastalıkla direkt bir ilgisi yoktur. Tedavi için düzenli takip ve gözlem, ilaç ile tedavi, cerrahi yöntemler ile tedavi uygulanabilir. Cerrahi yöntemler içerisinde en yaygın olan prostatı alma ameliyatıdır.

Prostat iltihabı ise kolay tedavi edilen bir sorundur. Ağrı kesici, iltihap önleyici, antibiyotikler ile tedavisi olur. Ama tekrarlama ihtimali yüksek olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Prostat kanserinin diğer hastalıklara göre tedavisi daha uzun sürer ve daha karmaşıktır. Cerrahi tedavi, ışın tedavisi, kemoterapi, kryoterapi, hormon tedavisi gibi yöntemler kullanılabilir. Veya bu tedavi yöntemlerinden birkaçı birleştirilerek uygulanabilir.

Prostat Ameliyatı Nedir ?

Prostat ameliyatı birçok prostat hastalığının tedavisi için kullanılabilir. Genelde ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalıklarda kullanılan yöntemdir. Ameliyata karar verilmeden önce hastanın yaşı, ilaçlar ve diğer hastalıkları da göz önüne alınır. Prostat ameliyatı için birçok yöntem vardır.

İlki Transüretal Prostat Rezeksiyonudur. Bu operasyonda elektrik enerjisi yardımı alınır. Prostat yakılarak küçük parçalar halinde içeriden çıkarılır. Hastanın ameliyattan sonra bir süre sonda ile birlikte kalması gerekebilir. Sonda da tedavinin bir parçasıdır.

Prostat büyüklüğü eğer 100 gr ve üzeri ise açık prostat ameliyatı yapılır. Kanama ihtimali yüksek olduğu için hastaya kan desteği gerekebilir. Lazer ve daha birçok yöntemle prostat ameliyatları yapılabilir.

Prostat hastalıkları yaşa ve genetik faktörlere bağlı olsa da kişilerin hayatından stresi çıkarması gerekir. Stresi azaltmak, sağlıklı beslenmek, hareketli yaşam kişiyi her hastalıktan koruyabileceği gibi prostattan da korur. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.

Konuyla ilgili olarak Sağlık ve Bilim kategorimizdeki diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *