E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ? Reklamlar Nasıl Verilir ?
14 Tem, 2020 8:52 tarihinde eklendi

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ? Reklamlar Nasıl Verilir ?

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ? Reklamlar Nasıl Verilir ?

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ? Reklamlar Nasıl Verilir ?

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ? Reklamlar Nasıl Verilir ?
E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ? Reklamlar Nasıl Verilir ?

E-Ticaret sektörü günden güne büyüyor. Peki kendi işini kurmak isteyenler ne yapmalı ? E-Ticaret nasıl yapılır ? Aşamaları nelerdir ? Reklamlar nasıl verilir ? Bu makalede e-ticarete dair merak edilen herşeyi anlatacağız.

E-Ticaret’e Girerken İzlenecek Yollar

 • E-Ticaret’e başlangıçta olmazsa olmaz 3 önemli kuralı bilmekte fayda vardır.

  Doğru İş Planı ve Görevlendirmenin Yapılması
  Doğru Bütçe Kullanımı
  Doğru İletişim ve Müşteri Güveninin Kazanılması

  Doğru iş planı ve görevlendirmenin yapılmasından kasıt, lokalizasyon yani görev dağılımının yapılmasıdır. Kimin ne işi yaptığı belli olmayan ticari işletmeler ya da kuruluşlar başarıya ulaşamazlar.

 • Doğru bütçe kullanımı ise yapılacak yatırım ve reklam çalışmaları için ayrılan bütçeyi ifade eder. Bu bütçe doğru ve sürekli olarak devam ettiği sürece başarı kaçınılmazdır. Nitekim başarıya giden yol tekrardan geçer. Tekrarlanan çalışmalar ve reklamlar mutlaka başarıya ulaşır.
 • Doğru İletişim ve Müşteri güveninin kazanılması ise, işletmeyle iletişime geçen müşterinin en kolay şekilde işletmeye ulaşabilmesi, sorunlarını çözebilmesi ve hatta siparişini kolay bir şekilde verebilmesi için atılması gereken en önemli adım olarak görülebilir. Zira en güzel reklam, müşterilerin kendi aralarında tavsiye üzerine yaptıkları reklamdır. İşletmeye güvenen bir müşteri beraberinde birden fazla müşteriyi de yanında getirebilir.

Sosyal Medya Reklamları

 • Sosyal medya reklamlarında ağırlıklı olarak Facebook ve Instagram reklamları üzerinde çalışırız. Alternatif olarak YouTube da düşünülebilir. Fakat YouTube reklamları Adwords paneli üzerinden verildiği için burada YouTube reklamlarına değinmeyeceğiz.
 • Sosyal medya reklamlarında alternatif olarak Twitter reklamları da düşünülebilir. Fakat henüz Türkiye’de, Instagram ve Facebook kadar tercih edilmemektedir.
Sosyal Medya Reklamları
Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları 3 başlık altında incelenebilir;

Erişim
Etkileşim
Dönüşüm

Erişim reklamlarının amacı kullanıcılara ürünleri ya da hizmetleri olabildiğince göstermek ve reklamları daha fazla kişiye gösterme amacı güder. Bu reklamlarda geri dönüş olarak ticari bir beklenti yoktur.

 • Etkileşim reklamlarında ise erişim sağlanmış kullanıcıların ürünleri veya hizmetleri değerlendirmeleri ve reklamlar ile bir etkileşime girmeleri istenir. Bu etkileşim beğeni, yorum, sayfayı takip etme, mesaj atma, arama, internet sitesini ziyaret etme ya da uygulama indirme vb. şekillerde ortaya çıkar.
 • Dönüşüm reklamlarında ise bizi görmüş (erişim), bizi değerlendirmiş (etkileşim) kullanıcıların, bizimle artık ticari anlamda iletişime geçme zamanı gelmiştir. Burada potansiyel müşteri adaylarımıza gerek katalog reklamları ile, gerekse de normal reklamlar ile ürünlerimizi göstererek satışa ya da hizmete yönelmelerini sağlayabiliriz.
 • Genel itibariyle sosyal medya reklamlarında biz Etkileşim reklamlarını kullanmayı tercih ederiz. Etkileşim reklamlarını kullanmamızın sebebi Facebook Pixeller ile bir hedef kitlesi oluşturmak ve bir araya toplamış olduğumuz bu hedef kitlesine yani potansiyel müşteri adaylarımıza reklamlarımızı sürekli olarak gösterip, onları satışa yönlendirmek olacaktır.
 • Facebook Pixeller, internet sitemize eklememiz için Facebook tarafından verilen bir JavaScript koddur. Bu kod sayesinde sosyal medya üzerinden gelip, internet sitemizi ziyaret eden ve ürün ya da hizmetlerimiz ile ilgilenen kullanıcıları bir hedef kitle altında toplayabiliriz.
 • Hedef kitle altında toplamış olduğumuz kullanıcılara da daha önce ziyaret ettikleri ürünleri ya da hizmetleri tekrar tekrar göstererek satışa yönlendirebiliriz.
 • Bir kullanıcının satışa yönelmesi için bir ürünü en az 7 kez görmesi gerekir. Çünkü kullanıcıların o an işi olabiliyor, otobüste olabiliyor, yemek yiyor olabiliyor vs. vs. Kullanıcıların doğru anını yakaladığınız zaman satışı gerçekleştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla burada reklam sirkülasyonunun ve Facebook Pixeller’inin ne kadar doğru bir mantıkla çalıştığını görmüş oluyoruz.
Adwords Reklamları
Adwords Reklamları

Adwords Reklamları

 • Adwords reklamları 3 farklı başlık altında incelenebilir. Bunlar;

  Arama Ağı Kampanyaları
  Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları
  Alışveriş Kampanyaları

 • Arama Ağı Kampanyaları adından da anlaşılacağı üzere Google üzerinden aramayla gelen kullanıcıların oluşturduğu reklam türü diyebiliriz. Arama ağı kampanyaları ile müşterilerin doğrudan sizleri aramasını, sitenizi ziyaret etmesini ve ürünlerinizi görmesini sağlayabilirsiniz.
 • Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları’nda ise sosyal medya reklamlarında olduğu gibi Erişim ya da Marka Bilinirliği başlıkları altında reklam yapabilir, bir mobil uygulamanız varsa tanıtabilir, bir ürünün ya da hizmetin tanıtımını yapabilir ya da web sitenize potansiyel müşteri adaylarınızı çekerek trafik sağlayabilirsiniz. YouTube reklamları da aynı şekilde Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları içerisinde verilen bir hizmettir.
 • Alışveriş Kampanyaları ise Google Merchant aracılığıyla sitenizden XML olarak çektiğiniz ürün verilerini (ürün adı, ürün görseli, ürün fiyatı vb.) Google Alışverişler sayfasında ve aynı şekilde Google’ın 400×400, 468×60 ya da 728×90 vb. boyutlardaki reklam alanlarına ürünlerinizin görselleri ve fiyatlarıyla yansıması ve potansiyel müşterilere yayınlamak suretiyle yapılan reklam kampanyalarıdır diyebiliriz.

SEO Çalışmaları

 • E-Ticaret sitesinin Google ve Yandex üzerindeki varlığı elbette önemlidir. Kullanıcılar reklamlar dışında Google ve Yandex gibi arama motorlarında mutlaka yer almalı ve hedef kitlelerinin yoğunluklu aramış oldukları kelimelerde de ilk sıralarda olmalıdır. Bu neden önemli ? Markanızı ya da adınızı bilmeyen bir kullanıcı Google ya da Yandex üzerinde arama yaparak sizi tanıyabilir, ürünlerinizi görebilir ve satışa yönelebilir.

  Arama motorları üzerinden gelen hitler, mağaza içerisindeki yoğunluğu arttırdığından satışlarda da ön görülebilir bir artış görülecektir.

SEO, yani Search Engine Optimization. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO çalışmalar İÇ SEO ve DIŞ SEO çalışmaları olarak iki başlık altında değerlendirilebilir.

İÇ SEO : Sitenin Google’ın istediği özelliklere sahip olması (bknz: Sitenin hızlı açılması, mobil uyumlu olması, kolay kullanılabilirlik sağlaması, meta taglara sahip olması vb.)

DIŞ SEO : Sitenizin benzer otoriter siteler ya da genel kitleye hitap eden internet siteleri tarafından tavsiye edilmesi, sitenize link çıkışı sağlanması vb. çalışmalar olarak görülebilir.

İç SEO ayarları site yöneticisi tarafından yapılmalıdır. Dış Seo çalışmaları ise otoriter sitelerle iletişime geçerek ya da ajanslar aracılığıyla, tanıtım yazıları ve backlink çalışmaları şeklinde yapılabilir.

Dış SEO çalışmaları Google güncellemelerine ve kriterlerine uygun yapılmalıdır. Aksi takdirde çalışma yapılan internet sitesi Google tarafından cezalandırılabilir ve Google indexlerinden kaldırılabilir. Bu da Google üzerinden gelen ziyaretçilerinizin tamamen kesilmesine neden olabilir.

Teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için TEKNOLOJİ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *