Dudak Üstü Tüylerinden Kurtulmanın Yolları
12 Kas, 2019 7:12 tarihinde eklendi

Dudak Üstü Tüylerinden Kurtulmanın Yolları

Dudak Üstü Tüylerinden Kurtulmanın Yolları
Dudak Üstü Tüylerinden Kurtulmanın Yolları
Dudak Üstü Tüylerinden Kurtulmanın Yolları

Dudak Üstü Tüylerinden Kurtulmanın Yolları

Dudak üstü tüylerinden kurtulmanın yolları nelerdir ?Ağda, tıraş ve epilasyon gibi bazı yöntemleri kullanarak vücudun belirli bölgelerinde oluşan tüylerden kurtulmak için çaba göstermek kadınlarda alışagelmiş bir durumdur. Ama istenmeyen tüylerin bazı müdahale etmenin söz konusu olmayan bölgelerde ya da tarzda olması durumunda hormon bozukluğu akla gelir. Dudak üstü, yanaklar, çene kemiği üstü, göbek çevresi, göğüs kafesinin üstü kısmı, göbek bölgesinin orta bölümü, bacakların iç kısımları, sırt, kasıklar ve kalça gibi bölgelerde istenmeyen tüylerin oluşması durumunda “hirsutizm” fikri uyanır.

Bu bölümde en dikkat edilmesi gerekli olan ince nokta, pek çok kadında herhangi hormonsal bir bozukluğun oluşmaması halinde bahsedilmiş olan bölgelerde ince ve bazen daha kalın ve koyu renk olan tüyler oluşabiliyor. Bu ufak soruna karşı bazı gerekli olan testler uygulandıktan sonra herhangi bir anormallik anlaşılmadığı vakit bu tip vakıalarda epilasyon işlemi sorunu çözmektedir.

Fakat estetik açıdan oldukça problem üreten ve erkek tipi olarak meydana gelen tüylenme durumunda genel olarak hormonal bozukluğuna bağlı olarak hirsutizm sebep görülür. Kesinlikle böyle bir durumda bir doktora gidilmesi gerekir. Özellikle üreme çağı içerisinde olan kadınlarda bu durumun nedeninin aydınlatılması ve tedavi sürecinin de hızla başlatılması oldukça önemlidir.

Kadınlarda Tüylenmenin Nedenleri

İnsan vücudunun içerisinde bulunan androjen hormonları, salgısıyla herhangi bir sebeple arttığı vakit kan içerisinde daha çok hormon aktarılır ve bu nedenden dolayı kıl köklerine de daha çok hormon ulaşır. Aşırı miktarda olan hormonlar, kadınlar için erkek tipinde kıl üretimine artış yapmasına sebep olur. Bu kıllanmanın derecesi hormonların üretimlerine göre farklılık gösterir. Fakat dinlenme dönemi içerisinde olan tüm kıl köklerinin uyarılmasıyla birlikte, koyu renkte ve sert tipte kıllar çıkar. Bunun yanı sıra ciltte üretiminin artışına bağlı olarak da sivilcelenme görülür.

Tüylenmeye Karşı Tanı ve Tedavi Yöntemi
Tüylenmeye Karşı Tanı ve Tedavi Yöntemi

Tüylenmeye Karşı Tanı ve Tedavi Yöntemi

Kadınlarda oluşan aşırı derecede tüylenme kesinlikle dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlarda yapılan testlerle ilk önce hormon seviyeleri tespit edilir. Bu işlemden sonra oluşan bu sorunun böbrek üstü bezi, yumurtalık ya da çok ender şekilde görülen diğer sebeplere bağlı olup olmadığı araştırılır.

Birçok vakıada hormon seviyeleri normal çıkmaktadır. Bu durumda oluşan bu belirtileri yok etmeye yönelik pek çok çeşitli ilaçlar ya da tüy giderici yöntemleri kullanılır. Eğer hormon seviyesi yüksek ise, hastalığın sebebini baskılayıcı hormonal tedavi yolları kullanılır. Yapılan bu tedavi yöntemi ile üretime başlamış olan kıl köklerinin üretimini durdurması değil, yeni oluşmaya hazırlanan kıl köklerinin çıkmaması adına yardımcı olur.

Ayrıca oluşan bu tüylenmeye karşı yapılacak pek çok doğal yöntemlerde bulunuyor. Özellikle yanaklarda, dudak üstünde ve yüzün çeşitli yerlerinde olan tüylenmelere karşı oldukça etkilidirler. Hormonal ve ya aşırı bir tüylenme dışında olan hafif tüylenmeler de bu tarz doğal yöntemlerin kullanılması sizlere yardımcı olacaktır.

Gül Suyu ve Maş Fasulyesi Karışımı

1 yemek kaşığı gül suyu ile 2 yemek kaşığı maş fasulyesi ununu birlikte karıştırın. Üzerine 1 çorba kaşığı olacak şekilde limon suyunu ekleyin. Elde edeceğiniz macunu yüzünüzün tüylenmiş olan kısımlarına sürün. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra maskenizi hafifçe parmaklarınızla ovalayın. Bunu haftada 3 kez uygulayın. Bu karışım cildinize peeling etkisi yapacak ve istenmeyen tüylerin oluşmasını engelleyecek. Tüm ciltlere uygundur.

Fesleğen ve Soğan Karışımı

Soğan katmanlarında bulunan şeffaf ve ince zarları çıkarın. Ardından fesleğen yapraklarıyla beraber soğanı ezin. Oluşturduğunuz bu macunu tüylenme olan yerinize sürün. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. 1 ay boyunca haftada 3 kez bu işlemi tekrarlayın. Her cilde uygundur.

Çay Ağacı Yağı ve Lavanta Yağı Karışımı
Çay Ağacı Yağı ve Lavanta Yağı Karışımı

Çay Ağacı Yağı ve Lavanta Yağı Karışımı

4 çay ağacı damlası ile 1 çay kaşığı lavanta yağını karıştırın.

  • Yapmış olduğunuz bu karışımı pamuk yardımıyla tüylenen yere sürün.
  • Bunu 3 ay boyunca günde 2 kere uygulayın.

Bu karışım anti-androjen özelliğine sahip olduğundan tüylerin oluşmasını durduracaktır.

Şeker ve Bal Karışımı

2 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı su ve 1 çorba kaşığı balı çözülene kadar sıvıyla karışana kadar yaklaşık 30 saniye mikro dalga fırında bekletin. Ardından yaptığınız bu karışımı yüzünüz de bulunan tüylere uygulayın. Daha sonra üzerine bez yerleştirin. Daha sonra ağda yöntemi gibi tüylerin büyüme yönü tersine bezi hızla çekin. Bu maske tüm istenmeyen tüyleri hızlı bir şekilde yok edecek ve ölü deri hücrelerini de temizleyecek. Bu karışımı sıkça tekrarlamanızda faydalı olacak. Her cilt için kullanılabilir.

Muz ve Yulaf Ezmesi Karışımı

1 büyük muz ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini macun haline getirin.

  • Problemli bölgeye bol miktarda sürün.
  • 20 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile yıkama işlemini gerçekleştirin.
  • Haftada 2 kez bunu tekrar edin.

Yulaf ezmesi peeling işlemi göreceği için hem ölü deriyi hem de istenmeyen tüyleri yok edecek. Hassas ve akneye karşı yatkın olan ciltlere uygundur.

Süt ve Jelatin Karışımı

1 çorba kaşığı olacak şekilde jelatin tozu, birkaç damla limon suyu ve 3 yemek kaşığı yağlı sütü karıştırın ve mikro dalga fırına 20 saniye koyun. Ardından biraz soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yüzünüzün tüy problemi olan bölümüne sürün ve 5 dakika bekleyin. Sonra parmaklarınızla yavaşça bu karışımı yüzünüzden soyun. Maskenin yapışkanlığı tüyleri anında çıkaracaktır. Bu karışımı sıkça tekrarlayın. Hassas ciltler ve akneye yatkın ciltler için uygundur.

Mısır Nişastası ve Yumurta Akı Karışımı

1 adet yumurtayı kırın ve beyazını ayırın.

  • Bunun içine yarım çorba kaşığı mısır nişastası ve 1 çorba kaşığı şeker ekleyin. *Bunu yumuşak bir hale dönüştürün.
  • Daha sonra yüzünüze uygulayın ve 25 dakika kurumaya bırakın.
  • Macun yeteri kadar sert olduktan sonra tutun ve hızlı çekin.
  • Yumurta akı yüzdeki oluşan tüylere yapışacak ve onları toplayacaktır.

Bunu haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca akne eğilimi olanlar ve hassas ciltler uygulamamalı.

Mercimek ve Patates Karışımı

Bir bardak olarak doldurduğunuz sarımercimeği 1 gece suda bekletin. Sabah kalktığınızda mutfak robotu ile ezin. Daha sonra kalın şekilde macun haline dönüştürün. Ardından patatesi soyduktan sonra robottan geçirin. Süzgeçten oldukça çok patates suyu çıkarmaya özen gösterin.

Patatesin suyunu mercimek ezmesiyle birlikte karıştırın ve üzerine limon suyu ve bal ekleyin. Bu karışımı problemli olan bölgeye sürün ve 30 dakika bekleyin. Maske tam olarak kuruduğunda yavaşça parmaklarınızla çıkarın. Böylece tüyler macun ile beraber döküleceklerdir. Haftada 2 defa tekrarlayın ve cildiniz kuru bir ciltse uygulamadan sonra mutlaka nemlendirici kullanın.

Zerdeçal Ve Papatya Karışımı

Bir adet çiğ olan papatyayı soyun ve küçük şekilde parçalara ayırın. Daha sonra macun haline getirene kadar ezme işlemi uygulayın. Yarım çay kaşığı kadar zerdeçal tozunu da ekleyin ve karıştırın. Sorunlu olan bölgeye uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Papatya içerisinde bulunan papain, insan saçının kütikülünü parçalara ayırarak doğal olarak düşmesine yardımcı olur. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu karışım tüm ciltler için uygun bir karışımdır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *