Diş Nasıl Beyazlar ?
18 May, 2019 13:16 tarihinde eklendi

Diş Nasıl Beyazlar ?

Diş Nasıl Beyazlar ?

Diş Nasıl Beyazlar ?

Diş nasıl beyazlar ?
Diş nasıl beyazlar ?

Bakımlı olan herkesin sıkça karşılaştığı sorunlardan biri de dişlerin her ne kadar fırçalanırsa fırçalansın beyazlatılamadığıdır. Diş beyazlığı bir yerde insanların temizlik anlayışını da yansıtmaktadır. Dolayısıyla bakımlı insanlar olarak gülümsediğimiz zaman bile karşı tarafta dişlerimizle ilgili olarak güzel bir görüntü bırakmak isteriz. Peki dişlerimiz neden beyazlamıyor ? Dişlerimizi beyazlatmak için neler yapabiliriz ? Diş beyazlatma (bleaching) tedavisi ne kadar işe yarıyor ? Zerdeçal ile diş beyazlar mı ? Karbonat ile dişleri fırçalamak dişleri beyazlatır mı ? Diş beyazlatma jeli işe yarıyor mu ?

Her şeyden evvel dişlerimizin sararmasının ve çürümesinin nedenlerini incelemekte fayda var. Dişlerimizin olduğundan daha farklı bir renk almasının birkaç farklı sebebi var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Gün içerisinde fazlasıyla tükettiğimiz çay, kahve, kola, alkol vb. içecekler
  • Sigara kullanımı
  • Geçmişte farklı dişlere uygulanmış diş tedavileri restarosyon, kanal tedavisi vb.

Bu maddelerin yanı sıra yaşımızın ilerlemesi sebebiyle de dişlerimiz sararabilir. Peki dişlerimizi beyazlatmak için neler yapabiliriz ?

Zerdeçal ve Hindistan Cevizi Yağı ile Diş Beyazlatmak

Doğanın mucizesine inanan insanlardansanız bu karışımı mutlaka denemelisiniz. Bu karışım hem bütçenizi çok sarsmadan hem de kısa yoldan karşılığını alabileceğiniz bir diş beyazlatma yöntemidir. Burada yapmanız gereken bir çay kaşığı zerdeçal ile bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı’nı karıştırmak ve macun kıvamına geldikten sonra dişlerinizi bu karışım ile fırçalamaktır. İşlemin hemen ardından dişlerinizdeki beyazlığı göreceksiniz. Düzenli kullanımda daha güzel bir gülüşe sahip olacaksınız.

Zerdeçal ve Hindistan cevizi yağı karışımının ağız sağlığınız için hiçbir yan etkisi yoktur. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ürünleri size en yakın aktar’dan temin edebilirsiniz.

Karbonatla diş beyazlatma
Karbonatla diş beyazlatma

Karbonat Tozu ile Diş Beyazlatmak

Doğa’nın biz insanlara armağan ettiği nimetlerden birisi de karbonattır. Karbonat, içerisinde barındırdığı karbonik asitler sayesinde dişlerinize beyazlık sağlar. Karbonat tozuyla diş fırçalamadan önce dişlerinizi kendi diş macununuz ile fırçalayın. Son olarak karbonat tozu ile dişlerinizi fırçalayın. Karbonat tozu dişlerinizi sadece beyazlatmayacak aynı zamanda dişlerinize parlaklık kazandıracaktır. Karbonat tozu da, zerdeçal ve Hindistan cevizi yağı gibi bütçenizi çok sarsmadan dişlerinize parlaklık kazandırabileceğiniz ve dişlerinizi beyazlatabileceğiniz bir diğer yöntemdir.

Diş Beyazlatma Jeli ile Diş Beyazlatmak

Son dönemde e-ticaret sitelerinde sıkça karşılaştığımız diş beyazlatma jelleri, diş beyazlatma jelleri ile dişler ne kadar beyazlatılabilir ? Aslında en çok merak edilen soru bu. Diş beyazlatma jeli de elbette yukarıda bahsettiğimiz iki farklı yöntem gibi dişleri beyazlatma adına işe yarayacaktır. Fakat bu jeller kimyasal ortamlarda özel olarak hazırlandığı için ağız sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle hem ağız sağlığını koruma hem de daha pahalı olması adına diş beyazlatma jellerini diş hekimleri de büyük oranda tavsiye etmiyor.

Diş Kalemi ile Diş Beyazlatmak

Diş kalemi aslında bir nevi dişlerin asetat kalemi diyebiliriz. Ağız sağlığını tehdit etmez. Dişlerinize yalnızca beyaz renk verir. Bu yöntem geçici olarak işe yarar fakat sürekli kullanımda bütçenizde açık vermenize sebep olabilir. Doğal yöntemlerle hazırlanan diş beyazlatma kürlerinden biraz daha maliyetli bir diş beyazlatma yöntemidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Tedavisi

Diş beyazlatma tedavisi uzun vadeli plânlar için tercih edilebilir. Bleaching olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi dişlere gerçekten güzel bir görünüm kazandırıyor. Ama bu şu değildir ; Bu tedavi uygulandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayacaksınız. Bleaching tedavisinin ardından aksine dişlerinize düzenli ve özenli bir biçimde bakım yapmanız gerekiyor. Zira bleaching tedavisi yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere nazaran çok daha maliyetli bir yöntemdir. Fakat estetik bir gülüşe önem veriyorsanız bleaching tedavisini mutlak suretle keşfetmeniz gerekmektedir.

Bleaching tedavisinin ağız sağlığı adına hiçbir surette yan etkisi yoktur. Diş hekiminizin size yapacağı yönlendirmeler doğrultusunda ağız sağlığınızı koruyabilir ve güzel bir gülüşe merhaba diyebilirsiniz. Bleaching tedavisinde en sık sorulan sorulardan birisi de ne kadar süre sonunda dişlerinizin eski haline döneceğidir. Hiç merak etmeyin dişleriniz eski haline çok uzun bir süre geçmedikçe dönmez (10-15 yıl). Ama dişlerinize gerçekten önem veriyorsanız en geç 2 yılda bir kere bleaching tedavisini uygulamanız dişlerinizin güzel görünmesi adına faydalı olacaktır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *