Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yöntemleri
13 Kas, 2019 9:29 tarihinde eklendi

Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çocukların altını ıslatması bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ? Çocukların yaşadıkları en önemli sağlık sorunlarından biri de idrar kaçırmadır. Bu sağlık problemi sıklıkla yaşanmaktadır. Anne ve babalar, sabah çocuğun yatağına baktıklarında bu problemle karşı karşıya kalırlar.

Alt ıslatma ya da idrar kaçırma adıyla bilinen Enürezis Nokturna çocukların bir aylık süre içinde iki defadan fazla olmak üzere yatağı ıslatma durumudur. Bu sağlık sorunu yalnızca geceleri yaşanmaz. Bazen gündüz yani öğlen uykusunda da yaşanabilir. Elbette, bu rahatsızlığın pek çok nedeni olabilmektedir. Çocuğun bu sağlık sorununun nedeninin bilinmesi gerekir. Kaynak tespit edildikten sonra doğru bir yol izlemek mümkün olur.

Çocuklarda idrar Kaçırma Nedenleri

Çocuklarda idrar kaçırmasının birçok kaynağı olabilir. Bu sorununun nedeninin tespiti için doktor muayenesi gereklidir.

  • Genetik faktörler; genel olarak anne ve babada idrar kaçırma problemi olduğunda çocuklarda da bu sorun görülmektedir. Genetik faktörler oldukça etkilidir.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu olan çocuklarda idrar kaçırma problemi sıklıkla görülmektedir.
  • Obezite problemi; günümüzün en yaygın rahatsızlığıdır. Obezite, pek çok sağlık sorununu tetiklemektedir.
  • Obezite, idrar kaçırma sorununa da neden olabilmektedir.
  • Psikolojik rahatsızlıklar çocuğun altını ıslatma sorununa neden olmaktadır.

Bu faktörlerin yanı sıra; gülerken idrar kaçırma, tembel mesane sendromu, aşırı aktif mesane gibi nedenler de sayılabilir. Çocukta bu sağlık sorununa neden olan rahatsızlığın tespiti için doktor muayenesi şarttır. Ancak; muayene sonrası bu neden anlaşılabilir.

idrar Kaçırma Sorununa Neden Olan Besinler Hangileridir ?
idrar Kaçırma Sorununa Neden Olan Besinler Hangileridir ?

idrar Kaçırma Sorununa Neden Olan Besinler Hangileridir ?

Besinlerin faydaları kadar neden oldukları olumsuz durumlarda mevcuttur. Bazı besinler çocuklarda idrar kaçırma sorununa yol açabilmektedirler. Bu nedenle; bazı besinlerin tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çocukların beslenme düzeninde bu konuya ayrı bir itina gösterilmesi önemlidir.

Baharatlı yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir. Aşırı baharat içeren yiyecekler mesaneyi rahatsız eder ve olumsuz bir şekilde etkiler. Mesanenin rahatsızlığı da idrar kaçırma sorununa yol açar. Bu nedenle, bu tür yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Domatesle ilgili yapılan araştırma sonuçlarına göre; domates, mesaneyi tahriş etmektedir. Bu özelliği sebebiyle kontrollü kullanılması gerekir. Özellikle hassas olan kişilerin domates tüketimi kontrol altına alınmalıdır.

Limon, portakal ve greyfurt meyveler arasında en sık tercih edilenlerdir. Ancak; bu meyveler mesane kontrolünü güçleştirmektedir. Dolayısıyla bu durum da idrar kaçırma problemini tetikler. Bu nedenle; idrar kaçırma problemi olan çocukların bunlar yerine daha az asit içeren meyveleri tüketmeleri gerekir. Söz gelimi; elma ya da muz gibidir.

Yaşanılan sağlık problemlerinin beslenmeyle birebir ilişkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden; bu tür sorunlar mevcut olduğunda beslenmeye önem gösterilmesi doğru olacaktır. Bu bilgiler ışığında çocuğun beslenme alışkanlıkları düzene konulabilir.

Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yolları

Bitkisel tedavi yöntemleri sağlık alanında çok geniş bir yer kaplamaktadır. Hemen her sağlık sorunu için bir bitkisel tedavi mevcut. Çocuklarda yatağı ıslatma sorunu için de birçok şifalı bitki mevcut. Ancak bu noktada; önemli bir hususa değinilmesi gerekir. Aşağıda verilmiş olan şifalı bitkiler kullanılmadan önce uzman hekime danışılmasında fayda vardır. Zira, çocuğun yaşı, genel sağlık durumu y da alerjik durumları önemlidir. Tüm bunlar bilinmeli ve doktor kontrolünde istenen tedavi uygulanmalıdır.

Ceviz ve Üzüm

Ceviz ve üzüm idrar kaçırma problemlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Uyku öncesinde iki adet ceviz ve beş adet kuru üzüm tüketilmelidir. Bunların birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Yaklaşık olarak birkaç hafta bu yönteme devam edilmelidir.

Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yolları
Çocukların Altını Islatması Bitkisel Tedavi Yolları

Zeytinyağı

Zeytinyağı, faydaları bakımından çok değerlidir. Sağlık alanında pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Çocuklarda idrar kaçırma problemi için zeytinyağı önerilmektedir. Zeytinyağı çocuğun karın bölgesine sürülür. Çok Hafif hareketlerle masaj yapılır. Bu yöntemle idrar kaçırma problemi tedavi edilecektir.

Kızılcık Suyu

İdrar kaçırma sorununa iyi gelen bitkilerden bir tanesi de kızılcık suyudur. Kızılcık suyu; antioksidan içerir. Bu özelliği ile idrar kaçırma sorununu en aza indirmektedir. Akşam yemeği sonrasında çocuğa kızılcık suyu içirilebilir. Her gün düzenli olarak içirilmesinde fayda vardır. Bu bitkisel yöntemle yatak ıslatma sorunu hafiflemeye başlar.

Bal ve Muz

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden olan balın faydaları saymakla bitmez. Bal, bilindiği gibi doğal bir tatlandırıcıdır. Bununla beraber, vücuda yağ olarak geri dönmemektedir. Her gece bir çorba kaşığı miktarınca bal tüketilmelidir. Tercihen bir bardak sütün içine de ilave edilebilir.

Muz, en lezzetli meyvelerden biridir. Lezzetli olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Uzmanlar mutlaka tüketilmesi konusunda uyarmaktadır. Muzun faydalarından biri de sık sık tekrarlayan idrar dürtülerini kontrol altında tutmasıdır. Bu özelliği ile çocuklarda idrar kaçırma problemine de çare olmaktadır. Her gün olmak üzere sabah ve akşamları iki adet muz tüketilmelidir.

Elma Sirkesi ve Rezene Tohum

Elma sirkesi tam bir şifa kaynağıdır. Birçok rahatsızlık için önerilmektedir. İdrar kaçırma sorunu için de önemle tavsiye edilir. Elma sirkesi; bakterilerin üremesini önler. Bunun yanı sıra; mide asidine engel olur. Özellikle çocuklarda meydana gelen sık idrara çıkma dürtüsünü kontrol altına alır ve bu soruna çare olur. Bir su bardağı suyun içine iki yemek kaşığı kadar elma sirkesi konulur. Bu karışım her gün olmak üzere yemeklerden önce çocuğa içirilir.

Yatağı ıslatan çocuklar için en fazla tercih edilen bitkisel yöntemlerden biri, rezene tohumudur. Son derece faydalı bir bitkidir. Bir bardak sütün içine bir çay kaşığı rezene konulur. İki çay kaşığı kadar şeker ilave edilerek karışım tatlandırılır. Daha sonra karışım güzelce karıştırılır. Bu karışım düzenli bir şekilde çocuğa içirilir. Rezene, düzenli olarak kullanılmaya devam ederse ıslatma sorunu tamamen ortadan kalkar.

Kereviz

Kereviz çok sağlıklı bir sebzedir. Mutlaka tüketilmesi gerekir. Kereviz, idrar yolları için çok faydalıdır. Çocuklar yatmadan önce çocuğa bir sap kereviz yedirilip bir bardak su içirilir. Böylece, kereviz tüm iltihapları yok eder. Bununla beraber, böbrekleri düzenler. Uyku esnasında istenmeyen toksinlerin idrar yoluyla atılmasının önüne geçer. Buna bağlı olarak çocuk uyku sırasında tuvaletinin gelme sorunuyla karşı karşıya kalmaz.

idrar Kaçırma Sorunu için Öneriler

İdrar kaçırma sorunları için bitkisel tedaviler sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra; bu rahatsızlık için başka öneriler de bulunmaktadır. Anne ve babaların tüm bu öneriler hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Mesane egzersizleri yapılabilir. Çocukların bu egzersizi yapabilmeleri için egzersizler önerilir. Bu egzersizler çocuklara düzenli bir şekilde yaptırılır.

İdrar kaçırmaya neden olan psikolojik faktörler varsa bu faktörler ele alınır. İdrar kaçırmaya neden olan bu faktör ortadan kaldırılır.

Bu sorun için bir uzmanla görüşülmelidir. Uzman, anne ve babadan gerekli bilgileri öğrenir. Gerekiyorsa çocuğa bazı testler uygulanır. Böylece çocuğun bu sorununun altında yatan neden tespit edilir. Daha sonra çocuğun ve rahatsızlığın durumuna göre bir yol izlenir.

Çocuğun uyku saatlerine dikkat edilmelidir. Uyku düzeni sağlanırsa çocuğun idrar saatleri de düzene girer. Bu durum da idrar kaçırma sorununun önüne geçebilir.

Çocuğun yatağı ıslatma sorunu için beslenme ve uyku gibi her düzenine dikkat edilmesi gerekir. Böylece, bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *