Bordo Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri ve Ücretleri
31 Eki, 2019 11:19 tarihinde eklendi

Bordo Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri ve Ücretleri

Bordo Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri ve Ücretleri
Bordo Pasaport Nasıl Alınır ?
Bordo Pasaport Nasıl Alınır ?

Bordo Pasaport Nasıl Alınır ?

Bordo pasaport nasıl alınır ? Bir ülkeden, bir başka ülkeye gitmek üzere yola çıktığınızda sizden iki şey istenir, birisi pasaport, bir diğeri ise vize. Ülkeler arasında yapılan bir takım anlaşmalar çerçevesinde, belirli süreler için vize muafiyeti söz konusu olduğundan, her ülke gümrük işlemleri sırasında size vize sormaz ancak pasaport bunun aksine tam bir zorunluluktur.

Pasaport Nedir ?

Pasaport, kimlik tespiti amacı ile yurtdışı seyahatlerinizde kullanılan ve hangi ülke vatandaşı olduğunuz hakkında bilgi taşıyan resmi belgedir. Bu belge olmadan bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş yapamazsınız.

Pasaport ile Vizenin Farkı Nedir ?

Pasaport vatandaşı olunan ülke tarafından kişiye verilen ve taşıdığı kişinin uyruğunu, kimliğini, cinsiyetini gösteren resmi belgedir. Gümrük işlemleri sırasında ilgili memur tarafından kimlik bilgileriniz ile milliyetinizin doğruluğunu onaylamak amacı ile kontrol edilir.

Vize ise ziyaret etmek istediğiniz ülke konsoloslukları tarafından, şahsınıza sunulan izin bilgilerini gösteren ve belirli bir süreç için kullanabileceğiniz resmi izin belgesidir. Bu bilgiler pasaportunuza işlenir ve hangi ülkeleri ne kadar süreçle ziyaret ettiğiniz pasaportunuza kaydedilir.

Bir Türk Vatandaşı Nasıl Pasaport Alabilir ?

Bir Türk Vatandaşı Nasıl Pasaport Alabilir ?
Bir Türk Vatandaşı Nasıl Pasaport Alabilir ?

Pasaport başvurusu yapmanın yollarını göstermeden önce sizlere aşağıda yer vereceğimiz bilgileri dikkate almanız gerektiği ve hangi pasaporta başvurmanız gerektiği ile alakalı bilgiler paylaşacağımızı belirtmek isterim. Her vatandaş dilediği her pasaportu alma özgürlüğüne sahip olmadığı için bu bilgileri mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde başvuru işlemlerinize başladığınız andan itibaren sistem sizi hangi pasaporta yönlendirecek ve hangi pasaportu almanız gerekecek bunu bilemeyeceksiniz.

Bir bürokrat hangi pasaportu alabilir, bir kamu görevlisi hangi pasaportu almalı, basit bir turistik seyahat için hangi pasaporta sahip olmanız yeterli, tamamına ait bilgi yazının devamında olacak.

Yine de kısaca bahsetmek gerekirse, bir ön yazı olarak söylemek gerekir ki eğer bir bürokrat, üst düzey bir kamu görevlisi, milli bir sporcu değilseniz veya kendi kurduğunuz bir ülke yoksa sahip olacağınız pasaport türü bir Türk Vatandaşı olarak Bordo Pasaporttur.

Geçmiş yıllarda pasaport başvuruları Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılmakta ve sizden istenen evraklar karşılığında uygun bulunması durumunda yine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilmekteydi. 2018 yılından itibaren ise pasaport verilme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Yaşadığınız şehrin veya ilçenin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından pasaport almak için izlemeniz gerek yol haritası madde madde aşağıdaki gibidir;

 1. Adım: Pasaport alabilmek için size en uygun olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı nüfus dairesine ” https://randevu.nvi.gov.tr/ ” adresinden randevu almalısınız. İlk adım olarak bu web sitesine giriş yapınız.
 2. Adım: Siteye giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkan seçeneklerden PASAPORT Randevu al seçeneğini tıklayınız. Karşınıza açılan bilgi kutucuğunu ‘Kabul Ediyorum’ seçeneğini tıklayarak kabul ediniz ve devam tuşuna basınız.
 3. Adım: Bu defa karşınıza hangi pasaport için başvuru yapacağınızı soran bir sayfa açılacak. Seçenekler arasında Umuma Açık Pasaport, Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport olmak üzere Bordo, Gri ve Yeşil Pasaport seçenekleri çıkacak. Kendinize uygun olan pasaport türünü SEÇ butonuna basarak seçiniz.
 4. Adım: Seçiminizi gerçekleştirdikten sonra Ad, Soyad, T.C. Kimlik numaranız, Doğum Tarihi, Telefon, E-Mail bilgilerini eksiksiz ve hatasız bir biçimde doldurup devam ediniz.
 5. Adım: Açılan sayfada şehir, ilçe seçeneklerinden kendinize uygun olanı seçiniz ve randevu saati seçeneklerinden hangisini istiyorsanız seçerek başvurunuzu tamamlayınız. SMS olarak telefonunuza gelecek randevu numaranızı kaybetmeyiniz.
 6. Adım: Tüm işlemleri tamamladığınızda randevunuza yarım saat erken gitmeyi unutmayınız. Başvurunuzu başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra tarafınızdan istenen 2 adet biyometrik fotoğraf, yeni kimlik kartı veya nüfus kâğıdınız, varsa eski pasaportunuz ve muvafakatname belgelerinizi hazırlamanız gerekiyor.
 7. Adım: Randevunuzu aldınız ve randevunuzdan önce evraklarınızı hazırladınız. Örnek vermek gerekirse saat 14:00’e alacağınız randevu için 13:30’da Nüfus Dairesinde bulunmanız gerekmektedir. Bunun sebebi, randevusuna gelmeyen ve gelemeyen insanlar sebebi ile ara randevular açılmasıdır.

Nüfus Dairesi’nde randevuya girmek için sıramatikten mutlak suretle sıra numarası almanız gerektiğini de unutmayın. Sıranız geldiğinde yetkili memur tarafından isminiz anons edilecek ve içeri davet edileceksiniz. Sizden başvuru belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim alması gerektiğini unutmayın. Belgeleri ibraz ettikten sonra sistem üzerinden başvurunuzu onaylayıp işlem yapmaya başlayacaktır.

Sırası ile fotoğrafınızı ve bilgilerinizi sisteme tanımlayacak, güncel adres teyit işlemlerinizi yapacak ve son olarak sizden daha önce alınmamış olması durumunda parmak izinizi tanımlamak üzere bir cihaza parmak izlerinizi tanımlatacaktır. Yapılan sistemsel işlemler sırasında herhangi bir suç sebebi ile aranmıyor iseniz pasaport işlemleriniz tamamlanacak, bu işlemlerin sonuçlandığına dair tarafınıza bir belge teslim edilecektir.

Bu belge yalnızca işleminizin tamamlandığına ve pasaportunuzun iki hafta içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese teslim edileceğini belirtir ve pasaport yerine geçmez.

Genel olarak bu süreç 2-3 gün içerisinde tamamlanır ve pasaportunuz adresinize iletilir.

Herkesin Pasaportu Aynı Mıdır ? Pasaport Tek Tip Bir Belge Midir ?

Pasaport alma sebepleri herkes için farklılık gösterebileceği gibi, resmi kurum ve kuruluşlar ile standart vatandaşlık hakları bulunan bireyler arasında da pasaport farklılığı vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti için güncel pasaport türleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Bordo Pasaport: Umuma Özel Pasaport türüdür.
 • Gri Pasaport: Hizmet Pasaportu türüdür.
 • Kırmızı Pasaport: Geçici Pasaport türüdür.
 • Siyah Pasaport: Diplomatik Pasaport türüdür.
 • Yeşil Pasaport: Hususi Pasaport türüdür.

Hangi Pasaport Ne Anlama Gelir ?

 • Bordo Pasaport: Resmi adı Umuma Özel Pasaport olup, yurt içinde yaşayan her Türk vatandaşının başvuru yapmasında alabileceği pasaport türüdür. Bu pasaporta sahipseniz Avrupa’da yer alan ülkelere, Amerika’ya, Avustralya’ya gidebilir, ziyaret etmek isteyebileceğiniz birçok ülkeye seyahat gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gri Pasaport: Gri Pasaport ‘un resmi adı ise Hizmet Pasaport olarak geçer. Görev dereceleri sebebi ile resmi devlet kuruluşlarında çalışan ve Yeşil Pasaport alamayan devlet görevlileri ve kişilere tahsis edilir. Bu pasaport türüne sahip olabilecek meslek mensupları arasında milli sporcular, uluslararası akademi ve araştırmalara katılacak akademisyenler ile araştırmacılar, uluslararası fuarlara katılmak üzere başvuru yapan öğrenci ve öğretmenler ile birlikte çeşitli kamu görevlileri bulunmaktadır.
 • Kırmızı Pasaport: Resmi adı Geçici Pasaport. Çok özel durumlarda ve yalnızca tek sefere mahsus olması sebebi ile geçici özellikte bir pasaport türüdür. Acil durum içeren hastalıklar, sınır dışı edilme, pasaport süresinin dolması ve bunun gözden kaçması, geçerli bir pasaport bulunmadan kaçak durumda bir başka ülkeye girme, pasaportun kaybedilmesi, aile üyelerinden birinin kaybı üzerine acil yurt dışına çıkılması gereken durumlar vb. hallerde bu pasaport türü Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından çıkarılmaktadır.
 • Siyah Pasaport: Resmi adı Diplomatik Pasaport ‘tur. Adından da anlaşılacağı üzere üst düzey bürokratlar, bakanlar, TBMM Üyeleri ve Başkanı, Cumhurbaşkanı ve yardımcıları, çeşitli üst düzey kurumların başkanları (Danıştay, Sayıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanları vb.), Büyükşehir Belediyeleri Başkanları, ülke konsolosluk görevlileri, büyükelçi olarak görev yapan bürokratlar ve akla gelebilecek üst makam yetkili ve başkanları tarafından sahip olunabilen pasaport türüdür. Bu tarz bir konum ve göreviniz yoksa Siyah Pasaport sahibi olamazsınız.
 • Yeşil Pasaport: Hususi Pasaport. Yeşil Pasaport ‘un verilme sebebi, Siyah Pasaport alamayan devlet ve kamu görevlilerine tahsis ediliyor olmasıdır. Üst düzey bir bürokrat, Büyükşehir Belediye Başkanı değilseniz ve İl, İlçe Belediyesi başkanlığı yapıyorsanız, 1, 2 veya 3. derece devlet memuru iseniz, bu ve benzeri konumlarda görev alan devlet yetkililerinden iseniz Yeşil Pasaport sahibi olursunuz ve görev süreniz boyunca kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *