Belgrad’da Gezilecek Yerler
25 Haz, 2019 7:25 tarihinde eklendi

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Geldik sırada Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a… Belgrad gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yerleri sıralayacağız bugün. Belgrad, Sırbistan’ın hem nüfus olarak en büyük şehri hem de buranın başkenti konumundadır. Stratejik olarak, bulunduğu konum olarak birde başkent olmasından dolayı idari yönden büyük öneme sahiptir. Tarih boyunca birçok kez yıkılmış aynı zamanda yakılmış bir şehir olarak da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bununla kalmamış bu medeniyetlere ait mimari yapıları geçen zamana inat ilk günkü gibi korumayı başarmıştır. Bu anlamda yurtluk yaptığı medeniyetlerin kültürel özelliklerini de kaybetmemiş aksine bunları ortak kültür kabul edip yaşatmıştır. Şairlerin ve bazı yazarların Paris’in küçültülmüş hali olarak nitelendirdiği Belgrad, doğal alanları, tarihi yapıları ile adeta göz kamaştıran bir güzelliğe sahiptir. Eşsiz sokakları ve bu sokakların ince bir şekilde belli bir düzende dizayn edilmiş olması turistlerin de oldukça ilgisini çekmiştir. Burada mutlaka gezilip görülecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Bu yazımızda da Belgrad’ın eşsiz ve göz kamaştıran turistik mekânlarından bahsettik aşağıda bunları bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

1-) Kalemegdan Kalesi Ve Parkı

Kalemegdan Kalesi Ve Parkı
Kalemegdan Kalesi Ve Parkı

Belgrad gezilecek yerler listesinin ilk sırasında tabii ki Kalemegdan var. Kalemegdan kalesi Belgrad merkezine çok yakın bir yerde konumlanmıştır. Bu yüzdem ulaşımı oldukça kolaydır. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekânlardan biri olan Kalemegdan Kalesi diğer kalelerden farklı olarak içerisinde oldukça büyük bir park yapılmıştır. Bu sayede gelen aileler çocukları parkta eğlenirken kaleyi detaylı bir şekilde inceleyebilirler dilerseler parkta oturup dinlenebilir ve hem kale içerisinde hem de parkın içerisinde hediyelik eşya satan seyyar satıcılardan hediye alabilirler. Kalenin yapılmasının amacı diğer tüm kaleler gibi şehri korumak ve şehirde yaşayan halk için olağanüstü durumlarda bir sığınak oluşturmaktır. Kalenin içerisinde de birçok anıt ve heykel bulunmaktadır. Bunlar; Anahtar teslim anıtı, Balıkçı çeşmesi, Fransa’ya Saygı Anıtı’dır. Ayrıca Kale içerisinde birçok şehir efsanesine konu olmuş ve hakkında ürkütücü olaylar anlatılan Roma Kuyusu da bulunmaktadır. Bununla birlikte Kalenin üzerine çıkabilir. Belgrad’ın eşsiz manzarasını izleyebilir. Bunu gün batımında yaparsanız eminim daha çok keyif alırsınız.

2-) Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali hem Belgrad’ın hem de Ortodoks dünyasının sembolü haline gelmiş bir mabettir. Stratejik yönde bir katedralde olması gereken özelliklerin hepsini taşımasa da büyüklük olarak sağladığı için Katedral unvanını almıştır. Görenlerin daha çok Ayasofya’nın yapısına benzettiği bu mekan dünyanın en büyük en geniş ve en karma Ortodoks kilisesi olarak kabul edilmiştir. Mimarisi ile oldukça dikkat çekmeyi başaran bu yapının içerisinde de oldukça ince bir işçilik kullanılmış ve birbirinden görkemli eşsiz duvar motifleri ile süslenmiştir. Hükümdarın oğlu olan Aziz Sava’nın yaptırdığı ve şehre bıraktığı emanetlerin yakılmasının ardından aynı yere bu katedral dikilmiştir. Şehrin en kalabalık ve en işlek meydanlarından biri olan Slovija Meydanına çok yakın bir yerde konumlanmasından dolayı buraya da ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca 10 bin kişilik bir kapasitesi vardır.

3-) Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi
Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi, Yugoslavya’da ve aynı zamanda Avrupa devletlerinde de yetişmiş olan birbirinden değerli sanatçıların (ressamların) önemli serlerinin sergilendiği bir müzedir. Bu ressamlar arasında; Gustav, Van Goggh, Kandisky, Rubens, Klient, Picasso ve Nadezella Petroviç de bulunmaktadır. Bu değerli ressamların eserleri burada özenle sunulmakta aynı zamanda korunmaktadır. Daha çok sanat severlerin akın ettiği bu müze de eşsiz mimarisi ile göz alıcı durmaktadır. Bu müzenin harikulade ikiz kuleleri bulunmakla birlikte müzenin orta kısmında yer alan eşsiz büyüklükte ve güzellikte kubbesi de oldukça dikkat çekmektedir. Bu müze Belgrad’ın aynı zamanda Sırbistan’ın da en büyük ve en eski müzesi olma özelliğine sahiptir.

4-) Taş Meydan

Taş Meydan
Taş Meydan

Taş meydan gün içerisinde geçerken oturup dinlenebileceğiniz sakin ağaçlık alanların bulunduğu ve dinlenirken sizlere kuş cıvıltılarının eşlik ettiği zamanla yapılandırılsa da çok eski bir tarihe sahip olan bir meydandır. Bu meydan içerisinde spor merkezleri, pastaneler, park ve restoranlar bulunmaktadır. Bununla birlikte Sırbistan’ın Radyo TV kanalı da Taş Meydan içerisinde yer almaktadır. Bu meydanın konumu da Aleksandra Bulvarı ile şehrin en kalabalık ve en işlek caddelerinden olan Beogradska caddeleri arasında ve çok geniş bir alana konumlanmıştır. Zamanında Romalıların İnşaat yapmak için taş çıkarttığı bu meydan bu yüzden o zamanlardan itibaren Taş Meydan olarak adlandırılmıştır. Burada dilerseniz ağaçların altında veya meydanın hemen hemen her köşesine konulmuş banklarda oturabilir, dilerseniz alışveriş yapabilir hediyelik eşyalar da alabilirsiniz, dilerseniz de pastane ve restoranlara uğrayıp Belgrad’ın geleneksel yemekleri ve tatlılarını tadabilirsiniz.

5-) St. Marks Kilisesi

St. Marks Kilisesi
St. Marks Kilisesi

St. Marks Kilisesi Belgrad’da Taş Meydan’ın içerisinde bulunmaktadır. Görenleri  mimarisi ile kendine hayran bırakan bu kilisenin Yapımı yaklaşık 80 yıl kadar bir süreç içerisinde gerçekleşmiştir. Görünüm, yapı ve mimari olarak Bizans mimarisi örnek alınmış ve bu yapı sayesinde de Bizans mimarisi yaşatılmaya çalışılmıştır. Yerli ve yabancı herkesin ilgisini oldukça çeken bu kilise içerisinde İmparator Duşhan’ın da Kabri bulunmaktadır.  St. Marks Kilisesi 45 metre genişliği ile ve 62 metre de uzunluğuyla Sırbistan’ın en büyük kiliseleri arasında yer almaktadır. Kilisenin özellikle Aydınlatma için kullanılan yapıları kiliseye farklı bir hava katmış olduğundan çok daha aydınlık ve parlak göstermiştir.

6-) Skaderlija

Skaderlija
Skaderlija

Sanatçıların, yazarların, ressamların, elit ve entelektüel insanların yaşadığı şehrin en güzel en aktif ama en sakin caddesi Skaderlija Caddesidir.  Arnavut kaldırımlı sokakların yapısı, rengarenk, cıvıl cıvıl restoranların ve kafelerin bulunduğu, Sanat galerileri kitapçıların ve sergilerin de yer aldığı eşsiz ve adeta sanat kokan sokaklarının bulunduğu bir yerdir. Buradaki sokaklarda hediyelik eşya satan satıcıları ve ünlü restoranları bulmak mümkündür. Burası şehrin adeta kültürel yaşamını göstermektedir.

Eklemek istedikleriniz için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *