Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır ?
8 Tem, 2019 6:49 tarihinde eklendi

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Yeni anne ve babaların en merak ettikleri konuların başında gelen bebek gazı nasıl çıkarılır sorusuna cevaplarımızı vermeye başlayalım. Bebeklerin ilk üç ay içerisinde doktora getirilme sebepleri içerisinde %10 ile 15 arasında ağlama nedeniyle ilişki olarak problemler yatmaktadır. Bu ağlama huzursuzluğunun altında yatmakta olan en temel etken infantil kolik yani halk diliyle söyleyecek olursak gaz problemidir. Bu sorun genel olarak bebek 4.ayına gire kadar, haftada üç gün, günde ise üç saat kadar devam etmekte olan ağlama nöbetleri ile kendini belli edebilmektedir. Bu süreç içerisinde geçen ilk aylar zor olsa dahi kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık olmasından dolayı iyi seyirli bir hastalık olarak ifade edilebilir.

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır
Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Anne ve bebek arasında oluşmaya başlayan ilişki içerisinde annenin sahip olduğu yaşan alışkanlıkları ve beslenmesinin, buna bağlı olarak anne sütünün de gaz problemi üzerinde etkili olduğuna yönelik hipotezler bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenmekte olan bebekler içerisinde bu sorunun daha az yaşandığı görülmektedir. Sizlere bu yazımız içerisinde bu problemin neden ortaya çıktığı ve nasıl geçirildiğine yönelik bilgiler vereceğiz.

Bebeklerde Gaz Problemi Neden Oluşur ?

Bebeklerde gaz oluşumuna dair ortaya atılmış olan 3 ayrı hipotez mevcuttur. Bu hipotezler içerisinde ilki annenin beslenme açısından tüketmiş olduğu inek sütünün alerjik olabilecek besinler sebebiyle bebekte bulunan bağırsak geçirgenliğinin artması sonucu bebeğe geçmesi durumudur. Bu alerjik etki uyandıran besinler içerisinde inek sütü ve ondan üretilmekte olan ürünler, soya, fındık, kahve, fıstık ve çikolata benzeri ürünler yer almaktadır.

Bir diğer ortaya atılan hipotez ise annede bulunmakta olan duygusal sıkıntı, değişkenlik ve endişe duygularının bebekte gaz problemine sebep olduğu yönündedir. Ailede meydana gelen çatışmalar, annenin bebeğe vakit ayırmasını engellemekte, stres, eş ve sosyal desteğin eksik olması, annenin gebelik süreci içerisinde aşırı ağlık problemleri yaşaması, travmatik doğum süreçleri ya da doğum sonrası hastanede uzun süre yatmak gibi durumlar gaz probleminin oluşmasına neden olabilmektedir.

Son hipotez ise merkezi sinir sistemi gelişiminde kaynaklanan sorunlar olarak ele alınabilir. Doğumun ilk ayları içerisinde bağırsaklarda melatonin azlığı sebebiyle gevşeme, rahatlama süresi eksik olabilir. Üçüncü ayın ardından sonra melatonin düzenli salınıma başladığı anda gaz problemi yok olacaktır.

Bebeklerde Gaz Olduğu Nasıl Anlaşılabilir ?

Bebeklerde Gaz Olduğu Nasıl Anlaşılabilir ?
Bebeklerde Gaz Olduğu Nasıl Anlaşılabilir ?

Eğer bir bebeğe sahipseniz gaz problemini nasıl anlayabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlamamayla beraber gerçekleşen ayaklarını karına doğru çekme, gerinme hareketi, karın şişliğinde artış meydana gelmesi, bağırsak seslerinin duyulur halde olması, kusma, kabızlık ya da sık kaka yapma gibi problemler görülmektedir. Bebek kaka yaptıktan sonra rahatlayabilir fakat bazı durumlarda sadece kaka yapmak etkili olmamaktadır. Zor sakinleşen bir bebek genel durumda 2 ile 3 saat ağladıktan sonra kendine gelebilmektedir. Çoğu zaman 4.ayın sonunda gaz yakınmalarının ortadan kalktığını görmekteyiz. Eğer bebeğiniz gaz problemi çekmekteyse kesinlikle yan etkileri olması nedeniyle bitki çayı ya da bitkisel kökenli gaz gidericilerinin kullanılmasını önermemekteyiz. En doğru ilaç kullanım önerisini doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Geçirilir ?

Gaz probleminin bebeklerde ilk 3 ay içerisinde gerçekleştiğinden sizlere bahsettik. Daha sonralarda ise kendi kendine iyileşme göstermeye başlamaktadır. Bebeklerde oluşan bu problemin giderilmesi adına kullanılan yöntemler farklılık gösterilmektedirler. Bazı ebeveynler sabahlara kadar uğraşıp dizlerinde sallarlar ya da masaj yaparlar. Bilmeniz gereken gaz çıkarma yöntemleri şu şekildedir:

Bebeğinizin karın bölgesi üzerine uygulayacağınız masaj sayesinde içerisinde oluşmuş olan hazımsızlığı giderebilirsiniz. Sıcak elleriniz ile bebeğinizi sallarken gerçekleştireceğiniz masaj uygulaması huzursuzluğun giderilmesi yönünde onu rahatlatacak ve midesinde yaşamış olduğu spazmın engellenmesini sağlayacaktır.

Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Geçirilir ?
Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Geçirilir ?

Bir diğer yöntem ise bebek yağı ile yağlamış olduğunuz ellerinizi, bebeğin karın bölgesinde yukarıdan aşağıya doğru olacak şekilde çekerek bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerin gaz problemini rahatlatmak adına dilerseniz tıpkı bir araba içerisinde sallanıyormuş gibi bir hissiyat vererek bebeğinizi iki elinize alıp hafif bir şekilde yukarıdan aşağı fırlatarak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebekleri kundaklama geleneğine devam ediyorsanız eğer dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü kundaklama işlemleri bebeklerin hareketlerini kısıtlayacağından ötürü gaz çıkışını engelleyebilir. Bebeklere yaptığınız bu işlemler eğer herhangi bir şekilde işe yaramazsa doktorunuza başvurarak daha kesin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Probleminin Oluşması Nasıl Engellenebilir ?

Anne ve babaların bebeklerinde gaz problemi gibi sorunlar ile karşılaşmamaları adına dikkat etmeleri gereken durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edildiği takdirde insanlar daha net sonuçlar elde edebileceklerdir.

Emzirme dönemi içerisinde annelerin kesinlikle beslenmelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle sigara, çay, kahve, çikolata ve baharat içerikli yiyecekler annenin sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkiler uyandıracağından dolayı uzak durması gereken şeylerdir. Bunların yanı sıra kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, lahana, brokoli ve bezelye benzeri besinler gaz gibi problemleri daha da artıracaktır.

Bebeklerde Gaz Probleminin Oluşması Nasıl Engellenebilir ?
Bebeklerde Gaz Probleminin Oluşması Nasıl Engellenebilir ?

Bebeğinizi en doğru pozisyonda emzirmeyi kesinlikle öğrenmeniz gerekmektedir. Dik bir pozisyon içerisinde yeterli süre emzirmeniz oldukça önemli bir noktadır.

Beslenme işlemi bittikten sonra bebeğin sırtına sıvazlama hareketleri uygulayarak dik pozisyonda ya da parmaklarının uç kısımları ile hafif bir şekilde sırt bölgesine vurarak gaz çıkarma işlemi gerçekleştirilir.

Biberon ile bebeğinizi beslediğiniz vakitlerde kesinlikle hava yutmadığından emin olmanız gerekmektedir. Biberon satın alırken kesinlikle biberonda bulunan deliğin bebeğinizin bulunduğu ay ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Biberon bebeğe besin verirken hızlı bir şekilde akmamalı ya da bebeğinizin biberonu emerken zorlanmamalıdır. Eğer bebeğinizde gaz yakınması gibi durumlar baş gösterirse mama değişikliğine gidebilirsiniz. Bebeğin alacağı besin miktarı kesinlikle besin ihtiyacına uygun olmalıdır. Az ya da çok beslenilmemelidir.

Aile öyküsü içerisinde herhangi bir besine karşı alerjisi bulunmakta olan bebeklerin cilt sorunları, kusma, iştahsızlık, kanlı dışkı çıkarma ve kilo alıp gelişememe gibi sorunlar baş gösterirse süte karşı alerjisinin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında anneye uygulanmakta olan diyet içerisinden süt ürünleri çıkarılacaktır.

Bebeğinizin emme isteği çoksa eğer emzirme işleminin ardından sakinleşmesi adına kısa bir süre için emzik verebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *