Barselona Gezilecek Yerler Listesi – 2019 Güncel
17 Haz, 2019 9:04 tarihinde eklendi

Barselona Gezilecek Yerler Listesi – 2019 Güncel

Barselona Gezilecek Yerler Listesi – 2019 Güncel

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezilecek Yerler

İspanya’nın göz bebeği Barselona gezilecek yerler bakımından belki de İspanya’nın en gözde şehridir. Barselona, İspanya’nın Madrid’ten sonraki en büyük şehri olmasının yanı sıra özerk bölge olan Katalonya’nın da başkentidir. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona Katalonların etkisinin daha baskın olması nedeni ile boğa güreşi yerine dans ile özdeşleşmiştir. Barselona, sanat ve mimarisi ile ilgi çekmesinin yanı sıra yaz tatili severlerin de ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Barselona ve Gaudi

Barselona sahip olduğu ününü ise modern sanat akımına yön vermiş olan ünlü sanatçı Antoni Gaudi ile kazanmıştır. Gaudi şehrin adeta kimliği haline gelmiş olan eserleri ile 1900’lü yıllardan kalma olan ızgara planlı ilginç şehir yerleşimine borçludur. Barselona, sahip olduğu tarihi dokusu, müzeleri, farklı kültürü ile farklı bir renge sahiptir. Ayrıca Gaudi’nin şehre katmış olduğu benzersiz eserler sayesinde görülmesi gereken pek çok yere de ev sahipliği yapmaktadır.

Barselona’da gezilecek yerlerin arasında ise Sagrada Familia, Park Güell, Picasso Müzesi, Montjuic Tepesi, Joan Miro Müzesi, Parc de la Ciutadella, Casa Mila, Katalonya Ulusal Sanat Müzesi, La Rambla, Casa Battlo, Camp Nou Stadı ve Müzesi yer almaktadır.

Neolitik dönemlere dayanan geçmişi ile Barselona, Romalılar tarafından kurulmuş ve şehir, tarihi boyunca pek çok kez el değiştirmiştir. Barselona tarihinin en önemli olaylarından biri ise Fransızların Müslümanları bölgeden çıkarmasıdır ve o dönemden bu yana orada yaşayanlara Katalan adı verilmektedir. Barselona, günümüzde mimari, sanat ve kültür gibi alanlarda önemli olan kozmopolit bir şehirdir.

Park Güell
Park Güell

Carmel Tepesi’nde Bulunan Park Güell

Park Güell, dolambaçlı yolları, doğası, mozaik desenli merdivenleri, ihtişamlı renkleri ile görenleri büyüleyen ve masalsı bir dünyada olma izlenimi veren bir yerdir. Park Güell, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1984 yılında kabul edilmiş ve ünlü mimar Anton Gaudi tarafından yapılan parkın yapımı ise on dört yıl sürmüştür.

Ünlü mimar Gaudi’nin diğer eserlerinde de olduğu gibi doğadan ilham alarak yaptığı Park Güell’in en önemli simgelerinden biri ise merdivenin ortasında yer almakta olan devasa kertenkele heykelidir. Ayrıca muhteşem bir Barselona manzarası görmek için ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri de Park Güell’in meydanıdır ve bu meydanda trencadis seramikleri kullanılmıştır.

Montjuic Tepesi

Montjuic Tepesi
Montjuic Tepesi

Montjuic Tepesi, Barselona’nın en uğrak noktalarından biridir. Çünkü bu tepenin üzerinde görülmesi gereken Montjuic Mezarlığı, Botanik Bahçesi, Laribal Bahçesi, Montjuic Kalesi, Joan Miro Müzesi, Tropik Bahçe, Mossen Cinto Verdaguer Parkı, Olimpiyat Alanı, Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi, Askeri Müze ve Joan Maragall Bahçesi ile Albeniz Sarayı yer almaktadır.

Barselona’dan binilen Montjuic Teleferiği ile ulaşım sağlanan tepe üzerinde bulunan Montjuic Mezarlığı, Isaac Albeniz, Joan Miro, Frances Macia ve Rusinol gibi önemli isimlerin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Montjuic Mezarlığı’nda Cadafalch veya Jujol gibi sanatçıların eserlerinin yer almakta olduğu vitray, mermer, mozele ve heykel çalışmaları da görülebilmektedir.

Montjuic Tepesi’nin zirvesinde yer alan Montjuic Kalesi ise savaşlarda çok hasar görmüş olsa da Juan Martin Cermeno tarafından on sekizinci yüzyılda yenilenmiştir. Bir dönem hapishane olarak da kullanılmış olan kalenin içerisinde Askeri Müze’de bulunmaktadır.

 

Barselona’nın Sembolü Sagrada Familia

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Barselona’nın sembolü olan Sagrada Familia, ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en hayranlık uyandıran eserlerinden biridir. Haftanın her günü ziyarete açık olan Sagrada Familia, yoğun ziyaretçi sayısı nedeni ile uzun kuyruklar oluşmasına neden olmaktadır. Binanın hayranlık uyandıran iç kısmını görebilmeyi başaranların, Gaudi’nin mezarının bulunduğu kısmı da mutlaka görmeleri gerekmektedir.

Yapımına 1882 yılında başlanan ancak 1926 yılında Katalon mimar Gaudi’nin hayatını kaybetmesi ile inşaati yarım kalmıştır. Dünya üzerinde yer alan en sıra dışı kutsal yapılardan biri olmasının yanı sıra bir katedral değildir. Eksik kısımları halen inşa edilen ve uzun yıllar süren inşaatı nedeni ile Bitmeyen Kilise olarak da anılmaya devam etmiştir. Sagrada Familia’nın 2026 yılında ve Gaudi’nin yüzüncü ölüm yıl dönümünde bitmesi planlanmaktadır. Bazilika statüsüne sahip olan Sagrada Familia, Kutsal Aile kavramını ifade etmesinin yanı sıra Neo-Gotik unsurlar, Gaudi tarafından Modernizm ile ustaca harmanlanmıştır.

Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösterilen gösterişli yapı Sagrada Familia’da İsa’nın Doğum Cephesi, Büyük Çile Kapısı, Çan Kuleleri, Mezar Odası ve Sarmal Merdivenler bölümleri mutlaka görülmesi gereken bölümlerdir.

Picasso Müzesi
Picasso Müzesi

Picasso Müzesi

  Picasso Müzesi, Barselona’nın Gotik bölgesi olan La Ribera semtinde yer almakta ve Pablo Picasso hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşmaktadır. Picasso Müzesi’nde üç bin beşyüz adetten fazla eser yer almakta ve koleksiyondan sergilenmekte olan eserler arasında Picasso’nun okul dönemine ait çizdiği resimlerin yanı sıra aile üyelerinin farklı dönemlerine ait eserler de yer almaktadır. Picasso Müzesi, 1963 yılında kapılarını ziyarete açmış ve sanatçının tanınmış eserlerinden ziyade ilk dönem eserleri sergilenmektedir.

 

Casa Mila
Casa Mila

Casa Mila

Katalon mimar Antoni Gaudi’nin Sagrada Familia’nın ardından en fazla ziyaret edilen eseri ise Casa Mila’dır ve evin en ünlü kısmı bacalarıdır. Sıra dışı olan bacaları ile ün yapmış olan Casa Mila’nın ön cephesinde ünlü mimar Antoni Gaudi, dalgalı bir deniz ile içerisinde bulunan yosunların görüntüsünü yaratmak istemiştir. Casa Mila’nın en ünlü kısmı çatı katı olup, bacaların yapısı ise son derece ilginçtir.

 

 

La Rambla Caddesi
La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi

  La Rambla Caddesi, Katalonya Meydanı’ndan limana kadar uzanmaktadır. Ve ayrıca caddenin etrafı ise yemek yenebilecek kafe ve restoranlar ile dolu olmasının yanı sıra alışveriş yapılmasına olanak sağlamaktadır. Burada çok sayıda mağaza ve hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır. La Rambla Caddesi üzerinde yer alan ve kaşifin Amerika’yı keşfinin ardından İspanya’ya dönüşünün anısına yapılmış olan Kristof Kolomb Heykeli de bulunmaktadır. Bununla beraber Font de Canaletes, Gran Teatre del Liceu ve Mercat de La Boqueria da görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *