Balmumu Heykeller Nasıl Yapılır ? Balmumu Heykel Yaptırmanın Maliyeti
3 Eyl, 2019 12:31 tarihinde eklendi

Balmumu Heykeller Nasıl Yapılır ? Balmumu Heykel Yaptırmanın Maliyeti

Balmumu Heykeller Nasıl Yapılır ? Balmumu Heykel Yaptırmanın Maliyeti

Balmumu Heykeller Nasıl Yapılır ? Balmumu Heykel Yaptırmanın Maliyeti Nedir ?

Toplumun farklı kesimlerinden meslek gruplarına ait birçok insanın televizyonda ya da internette ve belki de gerçekte balmumu heykellerini görmüşsünüzdür. Balmumu heykeller öylesine gerçekçi görünüyor ki, sanki heykeli yapılan insan canlı kanlı karşınızda duruyor. Balmumu heykelleri biz Türklerin ilgisini ise İngiltere’de yer alan Madame Tussauds adlı balmumu heykel müzesinde yer alan Atatürk heykeli ile çekti. Türkiye’de de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi başkanı Sn. Yılmaz Büyükerşen’in başını çektiği sanat severler tarafından ilgi gören sanat ile ilgili bilgileri sizler için derledik. Peki balmumu heykeller nasıl yapılır ? Balmumu heykel yaptırmanın maliyeti nedir ?

Balmumu heykeller, alanında uzman heykeltraşlar tarafından 6 farklı adım sonucu ortaya çıkarılmaktadırlar. Hem maliyetli hem de bir o kadar emek isteyen bu çalışmaların adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz :

  • Vücut ölçülerinin belirlenmesi
  • Balmumu kalıbının hazırlanması
  • Döküm
  • Saçlar
  • Gözler ve dişler
  • Boyama ve renklendirme

Bu adımlar tamamlandıktan sonra heykel orjinaline en yakın elbiselerle donatılıyor ve sergilenmeye hazır hale getiriliyor. Şimdi isterseniz gelin hep beraber bu adımların nasıl gerçekleştirildiğini inceleyelim.

Balmumu Heykeller Nasıl Yapılır ?
Balmumu Heykeller Nasıl Yapılır ?

Vücut Ölçülerinin Belirlenmesi

Yapılacak ilk işlem balmumu heykeli yapılacak kişinin vücut ölçülerinin tam olarak belirlenmesidir. Bu ölçüler belirlenirken kas yapısı, boyu vb. bilgiler çeşitli kaynaklardan (fotoğraf ve video gibi) öğrenilerek işleme tabii tutulur. Balmumu heykeli yapılacak kişi kendi arzusu ve isteğiyle bu heykeli yaptıracaksa kişi üzerinde yapılacak incelemelerle bu işlem daha kolay bir hale getirilebilir. Vücut ölçüleri tamamlandıktan sonra ise bir alüminyum ve çelik karışımı iskelet yaratılır. Kas sisteminin kaba hatlarını oluşturmak için ise gazete kağıtları ve ince bir tel kullanılır.

 

Balmumu Kalıbının Çıkarılması
Balmumu Kalıbının Çıkarılması

 

Balmumu Kalıbının Çıkarılması

Vücut ölçülerinin çıkarılması ve kas yapısının oluşturulması sonrasında iskeletin metal yapısına göre heykel kil ile kaplanır. Bu kaplamada vücudun her bir parçası farklı malzeme yapısıyla oluşturulur. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz : Heykelin baş kısmı için bir alçı kalıbı kullanılırken, heykelin elleri için dental aljinat yapısı tercih edilebilir.

 

 

Döküm
Döküm

Döküm

Bu bölüm yapımdaki en kolay kısımlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Erimiş balmumu verilmek istenen şekilde hazırlanan kalıplara dökülür ve katılaşması beklenir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus balmumunun katılaşırken büzülmesi durumudur. Bu balmumu heykelin yapısını etkilemesin diye kalıplar hazırlanırken %2’lik bir katılaşma payı hesaba katılır ve kalıplar ona göre hazırlanır. Daha sonra gövde içine reçine ve cam elyafı dökülür. Heykelin parmaklarına şekil vermek içinse elvex adı verilen plastik bir madde kullanılır.

 

Saçlar
Saçlar

 

Balmumu Heykele Saç Ekimi

Balmumu heykellerin yapılışında en sabır isteyen kısım ise saçların eklenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Binlerce saç teli çatal uçlu iğneler kullanılarak tek tek yerleştirilir. Bu işlemin süresi 4 ile 6 hafta kadar sürmektedir.

 

 

Gözler ve Dişler
Gözler ve Dişler

Gözler ve Dişler

Gözler ve dişler, balmumu heykelinde saçlardan sonra belki de en dikkat çekici detaylar olarak göze çarpmaktadır. Gözler ve dişler her ne kadar can alıcı noktalar olarak dikkat çekici olsalar da işin belki de en zorlu süreçlerinden olmaktadırlar. Daha önceden hazırlanmış olan cam gözler sulu boya ile renklendirilir ve renklendirilen gözler iris ipek iplik ile desenlenir. Heykelin dişleri ise yine aynı şekilde balmumu kilinden hazırlanır ve orjinaline uygun olarak biçimlendirilir.

Boyama ve Renklendirme İşlemleri

En son adımda ise ten rengine en uygun renk yağlı boya ile hazırlanır ve ardından tamamlanan heykel gerçek görsellere uygun olarak boyanır. Fırça izlerinin belli olmaması ve ten rengine en yakın görüntüyü elde edebilmek için hazırlanan boya bir miktar balmumu ile karıştırılarak işlem uygulanır. Balmumu’nun en güzel avantajı insan derisine en yakın madde olmasıdır. Dolayısıyla tüm işlemler tamamlandığında sanat severlere güzel bir izlenim sunar.

 

Balmumu Heykel Yapımı (Video)

Balmumu Heykel Yapmanın Maliyeti

Kendinizin ya da bir yakınınızın balmumu heykelini yaptırmak istiyorsanız bunun için yaklaşık bir fiyat vermek doğru olmaz fakat Avrupa’da ortalama fiyatları 10.000 dolardan başlarken 100.000 dolara kadar balmumu heykellerine sahip olabilirsiniz. Türkiye’de ise ortalama fiyatlar olarak 80 bin TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekebilir.

Kaynak : https://www.scienceabc.com/humans/how-wax-statues-made-madame-tussauds-mould-casting-hair-eye-teeth-painting-color-realistic.html

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *