Bacaklardaki Batıklar Nasıl Geçer ?
31 Tem, 2019 7:06 tarihinde eklendi

Bacaklardaki Batıklar Nasıl Geçer ?

Bacaklardaki Batıklar Nasıl Geçer ?

Bacaklardaki Batıklar Nasıl Geçer ?

Bacaklardaki batıklar nasıl geçer ?
Bacaklardaki batıklar nasıl geçer ?

İnsanların farklı ihtiyaçlar sonucunda farklı farklı problemle karşı karşıya kalabilir. Bu ihtiyaçlarını giderirken oluşan problemlere kendileri sebep olabildikleri gibi başka dış etkenler de sebep olabiliyor. Peki bacaklardaki batıklar nasıl geçer ? Bunun için özellikle de sağlık konusunda oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü bazen mevsimlik veya dönemlik ihtiyaçlarımızı karşılayalım derken sağlığımızdan olabiliriz. Bunlara örnek olarak birçok sorun verilebilir.

İnsan Sağlığının Önemi

İnsan uygarlığının her döneminde farklı hastalık ve sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu hastalıklara çeşitli tedaviler ile karşılık vermiş ve iyileşmek için çaba sarf etmişlerdir. Günümüzdeki bazı sorunlarda sadece erkeklerde veya kadınlarda görülebiliyor. Bu hastalıkların veya problemlerin erkek ve kadınlar arasında farklılıklar göstermesinin en büyük nedeni sahip olduğumuz farklı ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaşarız ve gidermeye çalışırız. Bu ihtiyaçları karşılarken de farklı sorunlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu sorunların başında günümüzde erkeklerde de görülse de daha çok kadınların yakındıkları bir rahatsızlık veya sorun olan batık sorunudur.

Cilt Sorunları

Batık sorunu kadınların yıllardır baş belasıdır. Düzgün bir vücuda ve bacaklara sahip olmak isteyen kadınlar farklı farklı metotlara başvurabilirler. Daha genç görünmek için veya daha güzel görünmek için çeşitli tedaviler uygulayabilirler. Ancak her tedavi tamamen olumlu sonuçlar doğurmuyor. Bazen bu olumsuz sonuçlarla da istemesek bile karşılaşabiliriz. Bunlara sebebiyet vermemek için sağlıklı beslenmeli ve vücudumuzu korumalıyız.

Batık Nedir ?

Batık Nedir ?
Batık Nedir ?

Batık kelime anlamı itibariyle de batmış olan ve altta gizlenmiş olan demektir. Biz bunu ilk başta gemilerin batması olarak algılasak da insan vücudunda batık olarak adlandırılan belli sorunlarda vardır. İnsan vücudunda oluşmakla beraber daha çok kadınlarda görülen bu sorun pürüzsüz bir cilde sahip olmak için alınan kıllardan geriye kalan parçalardır. Bazen vücudumuza uyguladığımız metotları doğru uygulamadığımız da bu tarz sıkıntılar ile karşılaşabiliyoruz.

Çünkü tedavi amaçlı uygulanan metotta yapılan yanlışlar bu sonuçlara sebebiyet veriyor. İşte kıl alma işlemini yaparken de farklı metotlar denerken yanlış tercihler yapabiliriz. Bu tercihlerin sonucuna da mecburen katlanmak zorunda kalabiliriz. Peki bu batıklar hangi yanlış uygulamalar sonucu meydana gelir diye sorarsak da, hızlı olması için kullandığımız malzemeleri örnek olarak verebiliriz. Örneğin jilet kadınlar tarafından işlem hızlı olsun diye kullanılır. Ancak bu aleti kullanırken artı olarak dikkate ihtiyacımız var. Çünkü bu malzeme yapısı itibariyle batığa ve sorunlara yol açabilir.

Batığa Ne Neden Olur ?

Batığa yanlış uygulamalar ve dikkatsizlik sebep olur. Hızlı ve çabuk bitmesi için uygulanan metotlar yanlış olmamakla beraber çok daha fazla dikkat gerektiren bir işlemdir. Çünkü hızlı olması için kullandığımız aletler vücudumuzu tahriş edip cilde zarar verebilir. Bunun yanında batığa da neden olabilir. Buna örnek olarak jileti verebiliriz. Jilet ile kıllarınızı alabilirsiniz. Ancak bu alet vücuda zarar verebilecek bir alet olduğu gibi batığa da sebep olabilir. Jileti kullanırken başka metotları uygularken gösterdiğimiz dikkatin çok daha fazlasını göstermeliyiz. Çünkü hızlı bir işlem için kullanılan bu alet kesim esnasında kılı kırabilir ve batığa neden olabilir. Bunun önüne geçmek için dikkatli olunmalıdır.

Ağda Sağlıklı Yolları

Ağda yaparken kesinlikle kılların çıktığı yöne doğru çekme işlemini yapın. Bu şekilde bir çekme yöntemi uygulamadan rastgele çekilen kıllar kırılıp hem cildinize zarar verip hem de batık oluşmasına sebebiyet doğurabilir. Bunun yanında kıllarınızı kesmek için çok fazla uzamasına fırsat vermeyin. Yani kesim işlemini sıklıkla yapmaya çalışmalısınız. Çünkü fazla uzun olan bir kılı hangi metotla olursa olsun almaya çalışırsanız kırılabilir. Kırılan bu kıl da cildinize batarak batığa yol açabilir.

Nelere Dikkat Edilmeli ?

Nelere Dikkat Edilmeli ?
Nelere Dikkat Edilmeli ?

Batık oluşumunun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Uyguladığınız yöntemlere ve cilt sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece bu tarz sorunlarla karşılaşmanız oldukça güçtür. Çünkü batık kendiliğinden oluşan bir sorun değildir. Kendiliğinden oluşması için gereken şartlar hali hazırda zaten oluşamaz. Bunun yanında kendiliğinden oluşamayan bu soruna tamamı ile biz sebebiyet veririz. Çünkü sorunun kendiliğinden oluşma şansı çok azdır. Bunun önüne geçebilmek sizin elinizdedir. Uygulayacağınız sağlıklı ve kaliteli metotlarla bu işlemi en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz.

Banyoda keseleme sırasında çok sert malzemeler kullanmanız da batığa neden olan sebeplerden birisidir. Çünkü keseleme işlemi yaptığınız ürün çok sert olduğu için cildinizdeki kıllarınızı kırabilir. Bu da batığa neden olabilir. Ağda işlemlerinden sonra nemlendirici kremler de kullanabilirsiniz. Bunun yanında önlem olarak ağdadan sonra kalan tüylerin dökülüp yok olması için ve bu sayede batığa neden olmaması için tüy dökücü krem kullanabilirsiniz.

Cilt Yapısı Önemli midir ?

Cilt yapısı batığın oluşup oluşmamasında önemli bir rol oynar. Çünkü batık tüy ve kıl alma işlemlerinden sonra meydana gelir. Bu işlemlerden sonra batık oluşması içinse de cildin yeterince güçlü olmaması rol oynayabilir. Çünkü bu kıl alma işlemlerinden sonra kalan kılın derinin altına batıp görüntü kirliliği oluşturması için cildin içinden geçmesi gerekiyor. Bunun için de cildin kıl geçebilecek ve batacak kadar hassas olması gerekiyor. Tüm bu sebeplerden dolayı bu batık problemi herkeste görülecek diye bir şey yoktur. Cildi bu tarz batmalara karşı dayanıklı olan bireyler bu rahatsızlıktan korunabilirler. Tüm kadın ve erkeklerde görülmez.

Epilasyon Batığa Sebebiyet Verir mi ?

Epilasyon işlemi yaparken dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu işlem sonucunda da yanlış tüy ve kıl alma işlemlerinde olduğu gibi batığa sebebiyet verilebilir. Bu nedenle epilasyon yaptırıldığı esnada kullanılan malzemeler ve aletler oldukça önemlidir. Çünkü elektrikli epilasyon işleminde cihaz tarafından kıllar her tarafa çekilebilir. Bunun sonucunda da batık oluşabilir. Çünkü kılın çıkış ve büyüme yönüne doğru yapılmayan işlemler kılın sağlıklı şekilde dökülmesine değil kırılmasına neden olur. Bu kıl kırıkları da batığa neden olur. Bacaklara veya kılın alındığı bölgeye uygulanacak peeling işlemi ile de batık sorununun önüne geçilebilir. Çünkü bu işlem ile, kıl alma işlemi tamamlandıktan sonra oluşacak kırıkların biriktiği ve batık oluşumuna sebebiyet verdiği yer olan ölü deri alınır. Bu temizleme işlemi ile de bu sorun çözülmüş olur.

Maske Yapmak Batığı Önler mi ?

Batık oluşumunu sadece sağlıklı bir cilt bakımı ile önleyebilirsiniz. Bunun yolu da birçok uygulamadan geçiyor. Bu işlemleri ve uygulamaları yaparak ciltte biriken bu kir ve kılları temizleyebilirsiniz. Bu yollardan birisim de maskedir. Maske ciltte oluşan kiri ve kılı aldığı için batığın oluşumunu engelleyebilir niteliktedir. Çünkü bu maske işlemi derinin üzerinde bulunan ölü hücreleri ve ölü deriyi temizler.

Cilt Sağlığının Önemi

İnsanlar sağlıklarına dikkat ederken ciltlerinin sağlığına ayrıca dikkat etmelidir. Çünkü cilt çoğu insanda çok hassas ve kolay problem yaşatabilen bir yapıya sahiptir. Tüm bu sebeplerden dolayı gerekli temizliği ve titizliği göstererek sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Aksi halde hassas yapısından dolayı yakalandığınız çeşitli hastalık ve sorunla uzun süreler mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bu konuya dikkat ederek vücudunuza müdahalelerde bulunmalı ve bu işlemleri yapmalısınız. Kıl alma ve epilasyon işlemleri başta olmak üzere uyguladığınız tüm metotları sağlıklı şekillerde yapmalısınız.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *