Apple Card Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nerede ve Nasıl Kullanılır ?
17 Eyl, 2019 7:49 tarihinde eklendi

Apple Card Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nerede ve Nasıl Kullanılır ?

Apple Card Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nerede ve Nasıl Kullanılır ?
Apple Card Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nerede ve Nasıl Kullanılır ?
Apple Card Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nerede ve Nasıl Kullanılır ?

Apple Card Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nerede ve Nasıl Kullanılır ?

Apple card nedir ? Ne işe yarar ? Nerede ve nasıl kullanılır ? Geçtiğimiz aylar da resmi olarak Apple tarafından duyurusu yapılan ve ardından bilgisinin gizli tutulmaya çalışıldığı Apple’ın hazırlamış olduğu bir kredi kartı bulunduğu yönünde gelişmeler yaşanmaktadır. Apple markasının son zamanlarda dünya devi bir marka olarak karşımıza çıkmasının yanında, yeni çıkaracağı iPhone modelleriyle birlikte kendi şirketlerine ait kurumsal bir kartla karşımıza çıkmaktadır. Apple Card’ la ilgili bilgilerin net olarak belirtilmemiş olmasına rağmen Eylül ayında yapılması beklenen etkinlikte iPhone marka telefonların yanında Apple Card’ın da tanıtımı yapılacağı tahmin edilmektedir. Lakin son alınan duyumlar da kartta yapılan iyileştirmelerden dolayı etkinlikte gösterime çıkamayacağı da söz konusudur.

Apple Card nedir ve ne işe yarar sorularına gelince; kredi kartı özelliği bulunacak olan kartta, diğer bankaların kartlarına göre çoğu farklıklarla karşılaşmaktayız. Üzerinde kart numarası ya da son kullanma tarihi gibi rakamların yer almayacağı kart, Apple amblemi ile kullanıcı ismi- soy isminin yer aldığı bir yazı ve çipten oluşmaktadır. Sade ve Apple’ın vazgeçilmez ambleminin olduğu kart, kullanıcıların kart numarasıyla uğraşmamaları adına yer almadığı anlaşılacaktır.

Ayrıca alınan kartın, kullanıcı istediği kadar kullanma hakkı bulunması adına da kullanma tarihleri yapılmadığı düşünülmektedir. Ya da Apple’ın beklenmedik işler yapması sonucu bile isteye kullanma tarihi koymadığı, Apple Card’a yenilikler eklemek suretiyle kullanıcıların kartta değişikliğe gidebileceklerine inanmaları da böyle bir adım atmalarına neden olmuş olabilir.

Apple Anlaşmalı Şirketi

Apple’ın anlaşmalı olduğu Goldman Sachs bankası ile ortak olarak çıkaracağı kart; normal alışverişleriniz de kolaylıkla kullanım sağlamakta ayrıca kripto alışveriş imkanı sağlamayan kart, piyango ya da kumarhane fişi almak içinde kullanılamayacağı bilinmektedir. Bu alışverişlerin internet ya da gerçek mağazalarda yapılması da kullanıcılara ayrıca ödüller kazanmalarında olanak sağlayacağı da düşünülmektedir.

Geri Ödeme Kolaylığı

Apple Card’la yapılacak internet üzerinde ki her alışverişte, Apple Pay bağlantısı sayesinde kullanıcılar % 2 oranında geri ödeme alabileceklerdir. Bu geri ödeme oranının % 3 olmasını isteyenler içinde, Apple mağazalarından yapılacak alışverişle ulaşma imkânı sağlanacaktır.

Kartın fiziksel olarak mağazalarda kullanılması dâhilinde geri ödeme oranı %1 e düşmektedir.

Makine Teknolojisiyle İç İçe

Apple’ın yine benzersiz bir özellik ile piyasaya çıkardığı kartta makine öğrenme teknolojisi bulunmaktadır. Bu özelliğe göre kart, kullanıcıların yapmış olduğu alışverişleri kategorik olarak sınıflandırarak kullanıcısına bir sonraki alışverişinde kolaylık sağlamaktadır. Neye ne kadar harcamanız yönünde de kolaylıkla hesaplama yapma olanağı sağlayacaktır.

Apple Card Ne Zaman Türkiye’de ?
Apple Card Ne Zaman Türkiye’de ?

Apple Card Kullanım Ücreti

Apple kendi mağazalarında yapılmış olan alışverişlerinden ayrıca ödeme almış olmasına rağmen Apple Card’la yapılan alışverişler de herhangi bir artı ödeme ücreti almayacak olduğunu belirtmektedir. Kartın ödeme faizlerinin ve yıllık gecikme ücretlerini almayacağını belirten Apple, faiz oranlarının da olabildiğince düşük tutulacağının garantisini vermektedir.

Apple Card Hakkındaki Çıkan Haberler

2019’un bahar döneminde tanıtımı yapılan kartın, yaz döneminde kullanıcılarla bulaşacağı söylentisi dolaşmakta olmasına rağmen henüz piyasa sürülmemiş olması da çok şaşırtıcı geldi. Buna bağlı olarak alınan haberlere göre Ağustos ayında kullanıma açılacağı yönünde verilen bilgilere bir yenisi daha eklenerek, Apple Card’ta bazı problemlerin yaşandığı bildirildi. Bu problemlerin çözülmesi ve yeni revizelerin tamamlandıktan sonra kartın daha kullanışlı olacağı yönünde bilgiler veren; Apple’ın yeni Apple Card ortağı Goldman Sachs, çok zor bir işe başladıklarını fakat başarılı olunduğunda çok iyi yanıtların alacaklarına inandıklarını belirtiyor.

Ayrıca kartın firma bazında bazı kullanıcıları bulunduğu ve bununda kartın kullanımı açısından deneme amacıyla yapıldığını belirten Apple, bu sayede kartı daha kullanışlı yapmak istediklerini açıkladı. Bu uygulamanın ve ön kullanımın, iyileştirmeler de kartı kullanımı adına daha başarılı olunması için gerekli bir prosedür olduğunu belirtti.

Kartla ilgili yapılan iyileştirme çalışmalarının sonucunda, kartın en kısa sürede satışa sunulacağı ve kullanıcılar tarafından hizmet vereceği de bildiriliyor.

Apple Card Ne Zaman Türkiye’de ?

Tam olarak Türkiye de ne zaman kullanıma açılacağı ya da gönderileceğine yönelik net bir bilgi verilmemesine rağmen, alınan duyumlara göre de bildirimler ve haberler yapılacağını bilmekteyiz. Ancak kart ilk olarak bazı dünya devi ülkelerde satışa çıkacağı, ilk üretimlerin oralarda kullanılacağı sonraki üretimlerden ise de ülkemize gönderim yapılacağına dair tahminler de yapılmaktadır.

Bu duyumların ülkemizde ki kullanıcıları daha da heyecanlandırması üzerine olayları pür dikkat takip etmekteyiz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *