Antoni Gaudi ve İki Asırlık Ölümsüz Eseri Sagrada Familia
14 Haz, 2019 9:39 tarihinde eklendi

Antoni Gaudi ve İki Asırlık Ölümsüz Eseri Sagrada Familia

Antoni Gaudi ve İki Asırlık Ölümsüz Eseri Sagrada Familia

Antoni Gaudi Kimdir ?

Antoni Gaudi
Antoni Gaudi

Antoni Gaudi Katalan Modernizm sanat akımını benimsemiş ve bu akımın dünyaca ünlü lider konumunda ki sanatçısıdır. Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin ölümsüz yaratıcısıdır. Antoni Gaudi 25 Haziran 1852 yılında İspanyanın Reus kentinde dünyaya gelmiştir. Tam ismi ise Antoni Placid Guillem Gaudi i Cornet’dir. Babası bakırlarla ilgilenen ve iyi bir bakır ustası olan yetenekli bir adamdı. Çocukluğunda demirci çırağı olarak çalıştı ve pek de varlıklı olmayan ailesine yardımda bulunuyordu. 13 yaşına geldiğinde ailesi onu Katolik bir din öğrenim okuluna verdi.

Barselona’ da özellikle tekstil endüstrisinin gelişmesi sebebi ile orta sınıfta ki güçlenmenin artması ve zenginliğin, şehirsel gelişimin giderek çoğaldığı dönemde Katalan burjuva sınıfı içerisinde sıklıkla aranan bir sanatçı haline gelmiştir.

İlk önemli eseri Vicens isimli bir aile için 5 yılda yaptığı Barselona’ da ki Casa Vicens isimli yazlık bir adet evdir. Daha sonra ki yıllarda ise Eusebi Güell isimli bir sanayici ile tanıştı ve ardından o sanayici ile çok güçlü bir dostluk bağı kurarak o aile için yaptığı çok güzel eserler ile birlikte Barselona’ da ki ünü ve prestiji çok büyük ölçüde artmıştır.

Antoni Gaudi’nin en ünlü ve çok fazla konuşulan hatta neredeyse hayatının tamamını adadığı eseri inşaatı halen daha süren La Sagrada Familia Kilisesidir. 1908 yılında bu proje dışında başka bir proje almayı reddederek ölümüne kadar bu esere her şeyini feda etti.

Antoni Gaudi 7 Temmuz 1926 tarihinde İspanya’da ismi bilinmeyen bir kiliseye akşam duası için giderken, bir tramvayın çarpması ile birlikte ağır yaralanmış ve ne yazık ki kurtarılamayarak 10 Temmuz gününde henüz 74 yaşında iken vefat etmiştir.

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia
Antoni Gaudi’nin ölümsüz eseri Sagrada Familia

Sagrada Familia İspanyolların gururu olan dünyaca ünlü mimar Antoni Gaudinin hayatını adadığı, yarattığı eserleri içerisinde en gösterişli ve en ihtişamlı çok ilgi gören, turistler tarafından Barselona turunda olmazsa olmaz bir durak olarak görülen eserdir.  Sagrada Familia,  ilk yapılmaya başlandığı tarihlerde halktan toplanan bağışlar ve Mimar Gaudi’nin o zamana kadar yarattığı eserlerinden kazandığı geliri yatırmasıyla finansı sağlanan, sonradan ise her yıl   4 milyonun üzerindeki turistin giriş ücreti olarak ödediği paralar ile yapımı hala devam eden 10.000 kişi kapasiteli muazzam bir mimarisi ile herkes tarafından ziyaret edilmeyi bekliyor.

Sagrada Familia Kilisesinin Kısa Tarihi

Bu muazzam eserin yapımı Mimar Francesc del Villar’ın neo-gotik anlayışla yapılan tasarım ile 1882 yılında başlamış ancak mimar ile kiliseyi maddi anlamda destekleyen bir vakfın yöneticileri ile arasında tatsız olaylar ve anlaşmazlıklar yaşanmış ve bu yüzdende 1883 yılında bu projenin devamı için Gaudi mimar olarak seçilmiştir. Dahi mimar Antoni Gaudi bütün projeyi tersine çevirerek karmakarışık bir oldukça modernist görünüme sahip bir hale getirmiş ve bu tasarım ile yapıma devam edilmesini istemiştir. Bu kilisenin yapımı çoğu zaman maddi sorunlardan dolayı, kimi zaman ise projenin zorluğu ve bu muazzam kilisenin büyük boyutu sebebiyle birçok kez uzamıştır.

Ömrünün son 14 yılını burada yaşayarak ve hatta çalışarak harcayan Antoni Gaudi vefat ettiğinde sadece kilisenin doğusundaki İsa’nın Doğumu Cephesi ve bu cephedeki kulelerden sadece biri, kilisenin içindeki iki bölüm tamamlanabilmişti.

Tarihler 1936 yılını gösterdiğinde ise İspanyol İç Savaşı sebebi ile kilisenin yapımı uzunca bir süreliğine duraklatılmış ve ertelenmiştir. Ancak 1950 yıllarına gelindiğinde bir grup tecrübeli mimar ile birlikte yapımına tekrar başlanabilmiştir. 1987 yılında ise kilisenin batı cephesi bir diğer adıyla Çile Cephesi heykel tıraş olan Josep Maria tarafından tamamlanmış ve 2010 yılına geldiğimizde Papa tarafından kutsanmış ve ardından ibadete açılmıştır.

Sagrada Familia Kilisesinin Bölümleri

Antoni Gaudi'nin Sagrada Familiasının İçten Fotoğrafı
Antoni Gaudi’nin Sagrada Familiasının İçten Fotoğrafı

Tamamlandığı zaman 12 tanesi İsa Peygamberin havarilerini, 4 tanesi İncil Kutsal Kitabı’nın yazarlarını biri İsa Peygamberi ve sonuncusu da Meryem Anayı temsil eden toplamda tam 18 kuleye sahip olacak olan ve üstüne üstlük bu kulelerden en uzunu (175 metre) sayesinde Avrupa’nın en yüksek kilisesi unvanını almasını sağlayacak olan kilise  Antoni Gaudi’nin iki tutkusuna dair müthiş ögeler ile dolu.

Bu tutkulardan ilki mimarımızın doğa sevgisi. Kilise içerisinde birçok ağaç bitki ve hayvanların görselleri vardır. Bu da sizi bir ormandaymışsınız hissine yakalanmanıza sebep oluyor.

İkincisi ise mimarın dini inancı. Hemen hemen kilisenin her yerinde Hıristiyanlık dininin tarihi ve İncil’ den alıntılanan hikayeler ile süslü.

Doğu Cephesi

İsa Peygamberin doğumu olarak da adlandırılan bu bölümde renkli çiçekler, meyveler ve hatta insan figürleri yer almaktadır. Bu bölüm Gaudi’ nin imzasının en belirgin olduğu bölgedir. Bu bölümde sol tarafta umudu sağ tarafta inancı ve ortada da merhameti sembolize eden üç adet kapı mevcut.

Batı Cephesi

Batı cephesi ise Büyük Çile olarak da adlandırılmaktadır. Bir Heykel Tıraş ustası tarafından tamamlanan ve günümüzde kiliseye girişin yapıldığı bu cephenin Gaudi nin tarzından çok daha farklı olduğu görülür. Burada İsa Peygamberin çektiği çileleri ve Son Akşam Yemeği olayını temsil eden birçok simgesel öğe bulunur.

Antoni Gaudi'nin Sagrada Familiasının Dıştan Fotoğrafı
Antoni Gaudi’nin Sagrada Familiasının Dıştan Fotoğrafı

Güney Cephesi

Güney cephesi de İhtişam Cephesi olarak adlandırılır ve yapımı ise günümüzde hala devam etmektedir. Günahları ve kötülükleri sembolize eden birçok figür ve bu figürlerin üzerinde cenneti anımsatan semboller işlenmektedir.

Kilisenin Nef’i

Yapımı 2000 yılında ancak tamamlanan Nef, ağacı anımsatan sütunlar ile doludur.  Böylece içeriye girdiğinizde kocaman bir ormanda hissi vermektedir.

Kilise Apsisi

Apsis bölümü Gaudi nin ölmeden önce tamamlayabildiği bölümler arasında yer alır. Burada birçok kertenkele yılan ve salyangoz gibi organik formlar mevcuttur.

Ayrıca kilise içerisinde Sarmal merdivenler, Kule Külahları mevcuttur.

 Günümüzde ortalama olarak 15 euro ve 29 euro arasında değişen giriş ücretlerine sahiptir.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *