Aile Bakanlığı Kadın Doğum Yardım Ödemesi Nedir ? Nasıl Alınır?
8 Haz, 2019 10:44 tarihinde eklendi

Aile Bakanlığı Kadın Doğum Yardım Ödemesi Nedir ? Nasıl Alınır?

Aile Bakanlığı Kadın Doğum Yardım Ödemesi Nedir ? Nasıl Alınır?

Aile Bakanlığı Kadın Doğum Yardım Ödemesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Aile Bakanlığı Kadın Doğum Yardım Ödemesi Nedir ? Nasıl Alınır ?
Aile Bakanlığı Kadın Doğum Yardım Ödemesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Çocuk yapmaya karar veren ailelere verilen desteğin amacı, artış gösteren giderlerin bir nebze de olsa azalmasına destek de bulunmasıdır. Gerek bir çocuk gerekse çoğul bebek sahibi olan ailelere yapılan aylık ödeme belirlenen şartlar eşliğinde verilmektedir. Yapılan madde destekler sayesinde aileler çocuk giderlerini daha rahat karşılamaktadır. Çoklu doğum yardımı adı altında geçen bu yardım ikiz ve daha fazla çocuk sahibi olan ailelerin yaralanabileceği bir yardımdır. Tek çocuk sahibi olan aileler ise şartlar yerine getirildiği sürece normal bir şekilde başvuru da bulunabilir.

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı doğum yapan annelere, Türkiye vatandaşı olmak kaydıyla doğum yardım ödemesi yapmaktadır. Annelere yapılan başlıca ödemeler, çocuk parası, doğum yardımı ve süt emzirme parasıdır. Devletin belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde şartlar uygun olursa aileler doğum parası alabilecekler. Yurt dışında yaşayan Türkler de bu fırsattan yararlanabiliyor. Doğum yardımı alacak olan kadınların kaç çocuğa sahip olduğu da bu durumda önemlidir. Bakanlık bu yardımı yaparken annenin çalışıp çalışmadığı göz önüne alınmamaktadır. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’na bağlı olarak, prim ödemesi yapan anne adayları devletin farklı yardımlarından da faydalanabiliyor. Doğum öncesi izninin başladığı tarihe kadar sigorta süresinin dolmuş olmaması, belirtilen sürelerde iş yerinde çalışılmaması olması ve doğumun gerçekleşmiş olması belirlenen şartlar arasındadır. Bu belirtilen şartları yerine getiren aile, devletin bu yardımından yararlanma imkanı sağlanıyor.

Doğum yardım parası nasıl alınır ?
Doğum yardım parası nasıl alınır ?

Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Çalışan ve doğum yapan annelerin doğum parası alabilmeleri için, öncelikle olarak başvuruda bulunmaları gerekiyor. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlükleri, Aile Bakanlığı internet sitesi, Sosyal hizmetleri müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, başvuru kabul eden yerlerdir. Başvuru sırasında başvuru yapan aile, yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanını mutlaka yanında götürmelidir. Online başvuruda bulunmak isteyen aileler ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet sitesi üzerinden yeni doğan çocuğun kimlik numarası ile başvuruda bulunabilirler.

Doğum Yardım Parası İçin Gerekli Şartlar

Doğum parasından yararlanmak isteyen aileler, belli şartları yerine getirmesi gerekir. Doğum öncesinde iznin başladığı tarih itibari işe sigortalılık sürecini sona ermemiş olmaması önemlidir. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması ve doğumun yapılmış olması gerekir. Doğum parası içi gerekli şartlar sağlandıktan sonra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının sitesinde yer alan doğum yardımı başvuru formunun doldurulması gerekir. Ailenin doğum yardımı ile ilgili yardımı içeren bir dilekçe yazması gerekiyor. Bu dilekçeleri, Aile Bakanlığına bizzat ya da iadeli taahhütlü posta veya kargo aracılığı ile iletmeleri gerekiyor. Kamu kurumlarında çalışanlar için de kolaylık sağlamaktadır. Kamu kuruluşlarında çalışanlar başvuru dilekçelerini, çalıştıkları kuruma bırakabilirler.

Türkiye sınırları dışında yaşayan vatandaşlar ise, başvuru formlarını Büyükelçilik ya da Konsolosluklara iletebilirler. Sadece Türkiye de yaşayan vatandaşlar için değil, aynı zamanda yurt dışında yaşayan Türkler içinde bu yardımın geçerli olması herkes tarafından oldukça iyi bir şekilde karşılanmıştır. Çünkü ailelerin kendi giderleri dışında çocuklarının masraflarının da olması oldukça zorlayan bir durumdur. Devletin bu konuda ailelere destek olması, çocuk yapma durumunu da arttırmıştır.

Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar ?

Belirlenen 633 sayılı Kanuna göre, doğum yapan kadınların sağ olarak dünyaya getirdiği her çocuk için rahatlıkla faydalanabileceği bu yardım, doğum yardımı alacak olan annenin kaç çocuğu olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösteren bir yardımdır. Doğum yapan anne ilk olarak, sağ olarak doğan ilk çocuğu için alacağı yardım 300 TL, sağ olarak dünyaya getirdiği ikinci çocuk için 400 TL, sağ doğan üçüncü çocuk için ise 600 TL, sağ doğan dört ve daha fazla çocuk ise 600 TL olarak bir yardım ücreti belirlenmiştir. 2015 de çıkartılan bu yasa ile önemli olan bir diğer konu ise, 15.05.2015 tarihi ve sonrasında olan doğumlarda geçerli olması önemlidir.

Doğum yapan kadınlara 2018 itibari ile süt parası da ödenmeye başlandı. Bu ücret çalışan ve çalışmayan her anne adayı için geçerlidir. SGK İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunarak bu yardımdan yararlanabiliyorsunuz. Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme ise rapor parasıdır. Yapılan bu ödeme, maaşa göre değişiklik gösterir. 112 gün üzerinden hesaplanan bu para, anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına toplu olarak yatıyor. Doğum parası, izin bittikten hemen sonra yatar. Çoklu doğum yardım programı kapsamında ikiz, üçüz veya dördüz gibi çoklu doğum yapan anneler, 2 yıl boyunca aylık 150 TL olarak bir yardım alıyor.

Her yıl kadınları doğum yapma konusunda teşvik ettirecek kanunlar çıkınca, kadınlar da çocuklara bakım parası verilerek daha kolay bakacağını düşünüp daha fazla çocuk sahibi olmak istemiştir. Bu durum hem ailenin durumunu hafifletmiş hem de ülkemizin nüfusunda ciddi anlamda artış sağlamıştır. Özellikle çocuk bakmayı seven kadınlar için büyük kolaylık sağlayan bir durum olmuştur. Gerekli teşvikten yararlanmak için şartları internet sitesi üzerinden okuyarak bu konuda detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün.

İkiz Doğum Yapan Ne Kadar Yardım Alabiliyor ?

İkiz çocuk olarak doğum yapan annelere bu yardım birinci ve ikinci olarak yapılır. İlk kez bebek sahibi olan anne birinci bebek için 300 TL, ikinci çocuk için ise 400 TL, yani toplamda 700 TL ödeme yardımı almış oluyor. İkiz veya üçüz gibi doğum yapan aileler de başvuruda bulunmak için aynı şekilde dilekçe ve başvuru formlarını doldurarak Aile Bakanlığına gerekli başvuruları yapmaları gerekir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra aylık olarak ödemeler alınmaya başlanır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *