Adet Dönemini Kısaltmanın Yolları
5 Ağu, 2019 13:27 tarihinde eklendi

Adet Dönemini Kısaltmanın Yolları

Adet Dönemini Kısaltmanın Yolları

Adet Dönemini Kısaltmanın Yolları

Adet Dönemini Kısaltmanın Yolları
Adet Dönemini Kısaltmanın Yolları

Adet dönemini kısaltmanın yolları nelerdir ? Adet dönemi bayanlarda her ay görülen kanamadır. Adet kanamaları bayanların çocuk sahibi olmalarını sağlar. Doğal yollardan hamile kalabilmek için düzenli adet görmek gerekiyor. Adet kanamaları 28 ile 31 günde bir oluyor. Bazı kadınlarda bu süreler daha kısa ya da daha uzun olabiliyor. Adet kanamalarına regl dönemi de deniliyor. Regl dönemlerinde vücut hassaslaşıyor. Karın ağrısı ya da karın bölgesinde şişlik görülebiliyor. Oldukça sancılı bir dönem olan adet dönemleri bayanların en hassas ve duygusal oldukları bir dönemdir. Ayrıca regl yaklaştıkça stresin ve sinirin artması da söz konusu oluyor. Tüm bunlara bakıldığında bu dönemin pek çok bayanda sıkıntılar yarattığı görülüyor. Bu nedenle adet döneminin süresi bayanlar için çok önemlidir. Adet ne kadar kısa sürerse karın ağrısı ve diğer şikayetler azalıyor. Bu yüzden adeti kısaltmanın yolları aranıyor.

Adet Süresi Ne Kadar Sürer ?

Adet ya da bir diğer deyişle regl dönemi süresi her bayanda farklılık gösterir. Genel anlamda 5 ile 8 gün arasında sürer. 5 günden daha az adet görenler de vardır. Ayrıca adet sayısının 10 güne ulaştığı kadınlar vardır. Özellikle uzun süre adet dönemi yaşayanlar bu durumdan şikayetçidir. Adet döneminde kasıklarda ağrı, belde ağrı ve göğüslerde hassasiyet yaşanır. Bu şikayetler bayanları oldukça rahatsız eder. Bir an önce adetten kurtulmanın ve adeti durdurmanın yolları aranır. Adet dönemini kısaltmak için farklı çözümler denenir. Farklı yöntemlerle adeti azaltmak mümkündür. Ancak hap ya da ilaç kullanımlarını doktor gözetiminde yapmak gerekir.

Adet Kısaltmanın Yolu : Ağrı Kesiciler

Ağrı kesiciler farklı sebeplerden dolayı vücudumuza aldığımız ve ağrıyı azaltan ilaçlardır. Bu ilaçların adet döneminde içilmesi adetin kısa süreliğine durmasına ya da kanamanın kesilmesini sağlayabilir. Karın ağrısını azaltan ve aynı zamanda adeti durduran bir yöntem olması nedeniyle pek çok kadın adet kanaması olduğunda çeşitli ağrı kesiciler kullanır. Ağrı kesicilerin de doktor onaylı kullanılması gerekiyor. Adet döneminde çeşitli nedenlerden dolayı kanamayı durdurmak isteyenler ağrı kesici yöntemini kullanıyor.

Hareketin Artması Adet Süresini Kısaltıyor

Regl dönemlerinde kanamalar 8 güne kadar çıkabiliyor. Kadınlar adet sancılarından çok yakınıyor. Adet sancıları oldukça şiddetli ağrılardır. Bu nedenle kadınlar bu ağrılardan kurtulmak ve regl süresini kısaltmak için farklı şeyler deniyor. Aslında regl döneminde hareketi artırmak ve bol yürüyüş yapmak adet kanamalarının çok olmasına ve sürenin kısalmasına yardımcı oluyor. Özellikle 2. ve 3. gün yapılan egzersizler ve yürüyüşler kanamanın kısa sürede bitmesini sağlıyor. Adet dönemlerinde bol hareket yaparak kanama süresini kısaltabilirsiniz.

Limon Yiyerek Adetinizi Kısaltın
Limon Yiyerek Adetinizi Kısaltın

Limon Yiyerek Adetinizi Kısaltın

Adet döneminde farklı besinlerin adeti kestiği ya da kısalttığı kanıtlanmıştır. Bayanlarda adet süresini kısaltmanın bir diğer yolu limon emmektir. Adetliyken limon yemek ya da limon suyu içmek adetin kısa sürmesini sağlıyor. Çeşitli ihtiyaçlardan dolayı adeti durdurmak ya da azaltmak için limon yiyebilirsiniz.

Sirke ve Taze Fasulye Adeti Kısaltıyor

Regl döneminin kısa sürmesine neden olan besinlerden biri de taze fasulyedir. Taze fasulye yemenin kanamayı bir sürelik durdurduğu uzmanlarca belirtilmiştir. Taze fasulye tüketerek kanamayı durdurabilirsiniz. Ayrıca günde 3 kez birer kaşık sirke içmenin de adeti durduğu biliniyor. Sancılardan kurtulmak ve adetinin çabuk bitmesini isteyen kadınlar bu besinleri tüketebilir. Limon, sirke ve taze fasulye regl dönemlerinde tüketilebilir.

Bol Su İçerek Adet Dönemini Kısaltın

Su içmenin sağlığa çok fazla yararı vardır. Günde en az 2 litre su tüketilmesi böbreklerin çalışması ve sağlıklı yaşam için önemlidir. Aynı zamanda bol su içmek regl dönemlerinde de çok faydalıdır. Binlerce faydası bulunan suyun regl süresini kısalttığı bilinir. Bol bol su içerek vücudu temizlemek mümkün. Bol su içmek sık tuvalete çıkmaya yardım eder. Böylece kanama hızlı bir şekilde vücuttan atılabilir. Regl döneminde günde en az 3 litre su içerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Adet Döneminde Adet Kabı Kullanmak

Özellikle yaz aylarında adet dönemi daha rahatsız edici oluyor. Havaların sıcak olması ve kanama olması kadınları fazlaca rahatsız eder. Bir de buna karın ağrısı şikayeti eklendiğinde bu durum çekilmez olur. Bu ve daha farklı sebeplerden dolayı kanamayı durdurmak isteyen kadınlar çeşitli yollara başvuruyor. Ayrıca yaz aylarında denize girmek için de bu yöntemler sık tercih ediliyor. Adet kabı kullanmak da bunların başında geliyor. Adet kabı tampon görevi görüyor. Rahim ağzına yerleşerek 24 saate kadar kanamanın birikmesini sağlıyor. Bir günlük adet kanı kesilebiliyor. Adet kabı eczanelerde satılıyor. Adet kabı ile adet kanamasını belli sürelerde durdurmak mümkün oluyor.

Adet Kanamasını Şifalı Bitkiler İle Hafifletmek Mümkün

Adet kanamasını azaltmak ya da durdurmak isteyen bayanlar şifalı bitkileri deneyebilir. Doğada binlerce türde bitki yer alıyor. Bitkilerin her biri sağlık açısından önemlidir. Adet kanaması için farklı şifalı bitkiler ve otlar bulunuyor. Adet süresini azaltıcı hatta kanamayı durdurucu şifalı otları deneyerek bunu başarabilirsiniz. Aslanpençesi çayı içmek adet kanamalarını azaltır. Kan akışını azaltarak regl sürenizi en aza indirebilirsiniz. Aslan pençesi otu kadın otu olarak da adlandırılır. Bu ot kadınların özel günlerinde rahatlamasına yardım ediyor.

Tarçın Tüketerek Adet Kanamasını Durdurun
Tarçın Tüketerek Adet Kanamasını Durdurun

Tarçın Tüketerek Adet Kanamasını Durdurun

Adet sancılarını yok etmek ve aşırı kanama problemi yaşayan kadınlar tarçın karışımları tüketebilir. Tarçın karışımları tüketmek aşırı kanamayı keser. Bazı kadınlarda aşırı kanama söz konusudur. Bu durum hiç hoş değildir. Günlerce süren aşırı kanama kadınlara rahatsızlık verir. Bundan kurtulmak adına yemeklere tarçın koymak ya da çaya tarçın karıştırmak etkili olabilir. Bu çözümlerle aşırı kanamadan kurtulabilirsiniz. Kanamayı kontrol altına alarak rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

Karın Bölgesine Masaj Yapmak Rahatlatıcı Etki Gösterir

Adet dönemlerinde karında sancılı ağrılar görülür. Bu sancılar oldukça şiddetli ve geçmek bilmeyen ağrılardır. Bunlardan kurtulmak sizi rahatlatacaktır. Bunun için masaj çok önemlidir. Karın bölgesine masaj yapmak hem kan akışını düzenler hem de ağrılarınızı hafifletir. Karna yapılan iyi bir masajla şikayetlerden kurtulun. Masaj sırasında ılık su koymak ya da ılık bezle karnı ovalamak iyi gelecektir. Karın ağrısından ve adet kanamasından şikayeti olanlar masaj ve ılık bezle bunları hafifletebilir. Ayrıca karın bölgesine yapılan sıcak su uygulamaları karın ağrınızı keser.

Doktorunuzla Görüşerek Adet Durdurucu İlaçlar Alabilirsiniz

Regl dönemi her kadında görülen doğal bir olgudur. Kanamalar farklı sürelerde devam eder. Kanamaya ağrının da eşlik etmesi rahatsız edici durumlar yaratabilir. Farklı nedenlerle kanamayı durdurmak ve azaltmak istenir. Doğal yollarla ve besinlerle kanama durdurulmaz ya da azaltılmaz ise doktora başvurabilirsiniz. Doktorla görüşerek uzun süreli ilaçlar alınabilir. İlaç kullanımı için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca aile hekimleri bu konuda bayanlara bilgilendirir. Aile hekimlerden belli aralıklarda iğne alarak kanamayı durdurabilirsiniz. Şifalı otlar, ağrı kesiciler, kanama azaltıcı besinler ya da doktor tavsiyeli ilaçlar ile adet kanamaları durdurulabilir. Regl dönemini kalıcı olarak sonlandırmak isteyen bayanlar kadın doğum uzmanı doktorlarıyla görüşme yaparak bu duruma kalıcı çözümler bulabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *